Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam Fuarı’na yapılan saldırıda muhalifler rejimi suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Saldırıların durmasına karşı ateşkesi kabul eden Şam’ın, Doğu Guta ve Kuzey Humus bölgesine bombardımanın yapıldığı sırada, Uluslararası Şam Fuarı’na saldırı yapıldı. Saldırıda can kaybı ve yaralanmalar oldu. Saldrı, Ceyşul İslam’ın Guta’daki savaşa bir son vermenin gerekliliğine dair bildiri yayınlamasının ardından geldi.

Suriye devlet televizyonu, saldırı ile ilgili detay vermezken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda en az 16 kişinin öldüğünü, yaralılarla birlikte sayının artacağını belirtti.

Doğu Guta bölgesinde Şam Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bölgede 74.000 metrekarelik alanda yapılan fuar 10 gün sürecek.

Feylak Er-Rahman Sözcüsü Vail Ulvan, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Özgür Suriye Ordusu’nun elindeki kısa menzilli silahlar ile fuar alanının hedeflemesi mümkün değil. Bu nedenle, bunu yapanlar, Şam’ın çevresine ve Kasiyun Dağı’na düzinelerce havan fırlatan rejimin güçleridir” dedi.

Sözcü, Rejim daha önce Şam’ın mahallelerini ve Rusya elçiliğini hedeflemişti. Şimdi ise müttefikleriyle daha fazla suç işlemek ve kuşatılmış bölgelere saldırı yapmak için bir gerekçeye sahip olmak için Şam Uluslararası Fuarını vurdu. Uluslararası toplum ise Suriye halkını kurtarmakta tembel davranıyor” açıklamasında bulundu.

Sözcü açıklamalarına şöyle devam etti, “Özgür Suriye Ordusu, uluslararası insan hukukunun sivilleri, tüm diplomatik misyonları, tüm insani ve tıbbi yardım ekiplerini etkisiz hale getiren her türlü silahtan uzak durma çağrılarına bağlıdır.

Ceyşul İslam’ın yayınladığı bildiride, Rejimin ateşkese uymak gibi bir niyeti yok. Ateşkesin başladığı ilk dakikalardan beri sivillerin kurban gittiği bombardımanın durmadığı belirtildi.

Buna paralel olarak, Ceyşul İslam, savaşın durdurulmasının, kan dökmekten sakınılmasının ve gelinen son aşamada Guta’da kötüye giden durumun sonlandırılmasının gerektiğine dair bir açıklama yayınladı. Bu Alwan’ı şüphelendiren bir durum.

Feylak el-Rahman yaptığı açıklamada, Ceyşul İslam’ın, daha önce söz verdiği yükümlülüklerini yerine getirmesini ve Hey’etu Tahriru’ş-Şam’ın, bölgedeki faaliyetlerine mani olmasını istedi.

Şam’ın doğusundaki Guta’da sükûnetin hakim olmasından birkaç saat sonra, Doğu Guta’da bulunan Hazza beldesindeki bölgelere rejim saldırı düzenledi. İnsan Hakları gözlemevine göre saldırıda 3 kişi yaralandı.

Humus ve kırsal kesimlerindeki durum, ateşkesin sağlandığı 10 günden beri farklılık göstermedi. Gözlemevi’nin raporuna göre, saldırıda en az 6 sivil öldü, 45 sivil de yaralandı.