Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam heyeti Cenevre’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre’nin Cenevre kentinde 8’incisi düzenlenen Suriye görüşmelerinde muhalefet heyeti, BM ve bazı Avrupa ülkelerinin temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor.

“Esed’e daha fazla baskı yapılmalı”

Suriyeli Muhalefet Heyeti Başkanı Nasr Hariri, dün yaptığı açıklamada, muhalefetin, Rusya ve diğer ülkelerden, Beşşar Esad’a 6 ay içinde Cenevre’deki barış görüşmelerine siyasi bir çözüm getirmesi yönünde gerçek bir baskı uygulamasını istediğini belirtti.

“Rejimin, siyasi sürece devam etmekten başka çaresi yok”

Müzakere Heyeti Basın Ofisi Başkanı Yahya el-Aridi, rejimin izlediği askeri çözümün başarısızlığa uğradığına dair kesin kanıya varılmış olduğuna dikkat çekerek, rejimin siyasi sürece devam etmekten ve bu durumu ciddiye almaktan başka çaresi bulunmadığına dikkat çekti.

Cenevre toplantısında uygulamaya konulan gündem ve konularla ilgili olarak konuşan el-Aridi, “Gündemimizin ilk sırasında, anayasal ve seçim süreci de dahil olmak üzere diğer tüm ilgili konuların yanı sıra, siyasi bir geçiş sürecinin başlatılması geliyor” dedi.

Diktatörlük, ölüm ve imha nedeniyle Suriye’ye normal hayatın geri dönemeyeceğini söyleyen el-Aridi, “Bu nedenle siyasi geçişin doğal bir şey olduğunu ve yapılması gerektiğini vurguluyoruz” açıklamasında bulundu.

Şam heyeti Cenevre’ye geldi

Suriye rejim heyeti, muhalefetin ön koşullara bağlılığını protesto etmek için gelişini 1 gün erteleme ile dün müzakerelere katılmak üzere Cenevre’ye geldi.

Cenevre’deki 8’inci tur, Nasır Hariri başkanlığındaki muhalefet heyeti ve BM temsilcisi Mistura arasında yapılan görüşmeler ile başlamıştı.

“Hedef, Esed’in devrilmesini sağlayan siyasi bir geçiş”

Mevcut müzakere turunda, daha önceki turlarda olduğu gibi, Beşşar Esed’in konumu gündeme geldi.

Nasr Hariri, pazartesi günü Cenevre’ye geldiğinde yaptığı ilk açıklamada, hedefin Beşşar Esed’in devrilmesini sağlayan siyasi bir geçiş olduğunu söylemişti.

“Muhalifler, sundukları şartları hafifletmeli”

Cenevre’deki diplomatik kaynaklar, “2011’den bu yana 340 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği çatışmalara siyasi çözüm bulmak için, Suriyeli muhalifler, görüşmeleri hızlandırmak için sundukları şartları hafifletmeli” değerlendirmesinde bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir diplomatik kaynak, “Gerçekçi ve esnek olmalarını bekliyoruz” şeklinde talepte bulundu.

Öte yandan Moskova, Tahran ve Ankara ile Astana’daki 7. tur görüşmeleri sonrası, birkaç Batılı güç de Cenevre’deki müzakere sürecine ivme kazandırmak için çalışıyor.