Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam rejimi, BM’nin Rukban Müteci Kampı’na yardım talebini kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amman: Londra/Şarku’l Avsat

Suriye rejimi, Birleşmiş Milletler’in (BM) önümüzdeki hafta içerisinde Suriye-Ürdün-Irak sınırında bulunan Rukban Mülteci Kampı’nda bulunan binlerce sivile yardım etme talebini kabul etti.

BM ve kampta yaşayan kişilerin Reuters haber ajansına aktardığı bilgilere göre, Suriye rejiminin kampa uyguladığı kuşatma, Ürdün’den gelen yardımların engellenmesi ile kamptaki yemek stoklarının azalmasına yol açtı. Bu durum, geçtiğimiz hafta 50 bin kişinin yaşadığı kampta aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

25 Ekim’de ilk yardım ulaşacak

BM, kamptaki yetkililerle temasa geçilerek, 25 Ekim’de Şam’dan kampa bir yardım konvoyu gönderilmesine izin verildiği aktarıldı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgiye göre Suriye rejimi, kampa gıda dağıtan kaçakçı ve tüccarları önlemek adına Irak sınırına yakın kamp bölgesinde kuşatmasını daralttı.

Ürdün, yardım geçişine izin verildiğini, ancak kampın kendi toprakları içerisinde bulunmadığını ve yardımların ulaştırılmasının uluslararası örgütlerin imkanı dahilinde olduğunu duyurdu.

Rukban Mülteci Kampı, Pentagon’un kurduğu ‘çatışmasızlık bölgesine’ 55 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kampa yakın ABD’nin el-Tanf Üssü bulunuyor.