Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam rejimi Dera’ya yönelik saldırılarına hız verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed güçlerinin Dera’ya yönelik saldırıları nedeniyle sivillerin bölgeden kaçışı sürüyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiler, Rusya’nın da rejime hava desteği sağladığı yönünde.

Suriye rejim güçleri, muhaliflerin kontrolü altındaki mahallelere gece yarısı onlarca saldırı düzenledi. Rejimin bir yıldan bu yana ilk kez kullandığı varil bombası nedeniyle düzinelerce aile civar bölgelere kaçtı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin salı günü özellikle Dera’nın doğu kırsalına saldırılar düzenlediğini bildirdi. Bu durum, büyük bir kısmı ABD-Ürdün çatısı altında faaliyet gösteren muhalif birliklerde geniş çaplı askeri operasyon alarmı verilmesine neden oldu.

SOHR müdürü Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte rejim güçlerinin gece yarısı 55’in üzerinde yerden yere kısa menzilli füze ile muhaliflerin kontrolü altındaki olan bölgeleri hedef aldığını açıkladı.

Pazartesi sabahı şehrin batısında en az 4 varil bombası atıldığını belirten Abdurrahman herhangi bir can kaybı yaşanmadığını aktardı.

SOHR, sivillerin gece yarısı düzenlenen saldırılar nedeniyle civar bölgelere kaçtığını bildirdi.

Dera’daki AFP muhabiri, onlarca ailenin yayan olarak veya motosikletlerle şehrin çevresindeki zeytin tarlalarına akın ettiğini kaydetti.

Muhabir, ağır bombardımanın sebep olduğu korku nedeniyle bazı ailelerin çadırlarda veya tarlalardaki küçük odalarda kaldığını söyledi.

Rejim, salı gününden bu yana Dera’nın kırsal kesimini hedef alıyor.

Cumartesi günü Dera’nın doğu kırsalına yapılan saldırıya, bir yıldır güneyde yürürlükte olan ateşkesin garantörlerinden olmasına rağmen Rus uçakları da katıldı.

SOHR bugün Rus savaş uçaklarının Dera’nın doğu kırsalında askeri muhaliflerin kontrolündeki Busra el-Harir, Hirak ve Şarkiye bölgesine yoğun hava saldırısı düzenlediğini aktardı.

Gözlemevi ayrıca rejimin son saatlerde Busra Harir bölgesini 20’den fazla varil bombasıyla hedeflediğini ve Lacat bölgesine yaptığı bombardıman sonucu sivil savunma merkezinin hizmet dışı kaldığını bildirdi.

SOHR, en az 28 kişinin ölmesine neden olan yoğun bombardıman nedeniyle insani yardımların sağlanmasında zorluklar yaşandığını belirtti. Gözlemevi, 17 binden fazla sivilin Dera kırsalındaki çatışmalar nedeniyle Ürdün sınırına doğru göç ettiğini kaydetti.