Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam’da çöken baraj sel felaketine neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam: Şarku’l Avsat

Şam’ın batı kırsalındaki el Dumayr Barajı’nın geçen cumartesi günü çökmesiyle Adra’daki sanayi bölgesi büyük bir felakete sahne oldu. Zira savaş sonrası ekonomiyi önemli oranda destekleyen söz konusu baraj rejim için büyük önem arz ediyordu.

İsmini vermek istemeyen bir inşaat mühendisi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Barajda yaşanan teknik sıkıntılardan dolayı işçilerin ve ailelerinin bulunduğu sanayi bölgesinde felaket yaşandı. Yaşanan felakette su yüksekliği 3 metreye ulaştı. Eğer geçitler açılmasaydı suların yükselmesi daha büyük bir felakete yol açabilirdi.”

Mühendis, barajın depolama kapasitesinin 2 milyon 150 bin metreküp olduğunu söyledi.

El Dumayr Barajı, sanayi bölgesine yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunuyor. İşçiler ve aileleri suyun etkisi ile oluşan sel felaketinde yüksek yerlere tırmandı. Suyun yükselmesi ile oluşan selde kaybolanları arama çalışmaları sürüyor. Mühendis sel ile ilgili yaptığı açıklamada “Selin getirdiği koku parfüm, sabun, yağ, ham madde vs gibi maddelerle ağırlaştı. Olay tam bir felaketti. Adra’daki sanayicileri vuran felaket nedeniyle yüz milyonlarca kişi ağır kayıplar yaşayacak” dedi.

Sanayi bölgesinde yaşayan işçilerin aileleri arama kurtarma ekipleri gelmeden birkaç saat önce kendi imkanlarıyla kurtarma çalışmaları başlattı.

SANA haber ajansında yer alan habere göre felakette iki çocuk ve bir genç ölürken birçok kasabada da onlarca ev hasar gördü.

Şam geçen yıl boyunca süren sağanakların neden olduğu sel felaketlerinde birçok kayıp yaşadı. Bu kış yaşanan ilk yoğun yağışın ardından başkent merkezindeki bir çok caddede tıkanıklıklar meydana geldi.

Yaşananlara dair Şam Sanayi Odası Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada “Geçen kış ve bu sene yaşanan felaketlerin sebebi sanayi bölgelerinin yağmur sonrası yaşanması muhtemel sel felaketlerine karşın yeterince donanımlı olmaması” denildi. Basın Ofisi ayrıca sel sebebiyle zarar gören sanayicilere tazminat ödenmesini de talep etti.

Yerel basında yer alan haberlerde Adra’daki sanayicilerin, belediye meclis üyelerinin olup bitene dair haberleri olmamasına şaşırdıkları aktarıldı. Arama kurtarma ekiplerinin olay yerine geç gelmesinin bazı yolların ve fabrikaların selden zarar görmesine yol açtığı belirtildi.