Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sami el-Cemil’den ekonomik krize karşı uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Ketaib Partisi Lideri Sami el-Cemil, tüm ticaret sektörlerini kapsayan ekonomik soruna karşı uyarıda bulunarak, Bankalar Birliği’nden bir reform ajandası oluşturmaları talebinde bulundu. Sami el-Cemil, Lübnan’ın çöktüğü bir dönemde siyasi partilerin ekonomik ve mali durumun ciddiyetinin farkında olmadıklarını vurguladı.

Lübnan Bankalar Birliği Başkanı Dr. Joseph Torbey ile dün bir görüşme gerçekleştiren Cemil daha sonra yaptığı açıklamada, bütçe açığının azaltılmasına yönelik gerekli reformlardan başlayarak hükümetin kurulma çalışmalarının hızlandırılması çağırısında bulundu. Bankalar Birliği’nden, Lübnan devleti sorumluluğunda bir reform ajandası oluşturmasını isteyen Cemil, “Lübnan ekonomisinin kaderi iç içe geçmiş durumda. Ülkenin ekonomik performansı şu anki haliyle kalırsa, kamu maliyesini yok olur ve ekonomik durum daha da kötüleşir” ifadelerini kullandı.

“Devlet gelirleri doğru şekilde kullanılmalı”

Devletin artık yükümlülüklerini yerine getirememesi ya da borçlarını ödeyememesi halinde, ‘tüm ticari sektörleri kapsayan ekonomik bir gerileme yaşanması’ korkusuna işaret eden Lübnan Ketaib Partisi Lideri, “Eskiden bunları konuştuğumuzda bize ‘ne yapabiliriz?’ diyorlardı. Şimdi herkes, Temsilciler Meclisi’nde konuştuğumuz devletteki israfı, istihdamı, vergi kaçakçılığını ve elektrik sorununu kontrol altına almaya yönelik reformlardan bahsediyor. Ancak bu reformların gerçekleşmesi halinde devletin gelirlerini doğru şekilde harcayabiliriz” şeklinde konuştu.

“Ülke çökerken zamanlarını boşa harcıyorlar”

Hükümet kurulmadan bu reformların gerçekleştirilemeyeceğine dikkati çeken Sami el-Cemil, “Ülke bir an önce hükümetin kurulmasına ihtiyaç duyuyor. Siyasi partilerin şu anda yaşanan ekonomik ve mali durumun ciddiyetinin farkında olmadıklarını düşünüyorum. Ülke çökerken zamanlarını boşa harcıyorlar” dedi.