Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Samih Şukri: Terör, halkın umutlarını kıran en büyük sorun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptığı konuşmada, terörizmin, bölge halklarınının kapsamlı bir kalkınma gerçekleştirebilmeleri önündeki en büyük engellerden biri olduğunu vurguladı. Şukri, terörün, halkın umutlarını kırdığını da belirtti.

Bu açıklama, Şukri’nin Avusturya Parlamentosu ve Avusturya Ulusal Konseyi Başkanı Wolfgang Sobotka ile yaptığı toplantı sırasında geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi Ahmed Ebu Zeyd, “Bakan Şukri, iki ülke arasındaki danışma ve koordinasyonun güçlendirilmesini dört gözle beklediğini ifade ettti ve Temmuz ayı başından yıl sonuna kadar Avrupa Birliği (AB) başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla Konsey Başkanı’nı tebrik etti. Mısır-Avrupa ortaklığını ve bu ortaklıktaki iş birliğini çeşitlendirmek adına iki ülke arasındaki meclis iş birliğine odaklanmanın önemini vurguladı” açıklamasında bulundu.

Zeyd, “Meclis Başkanı’nın Mısır’daki büyük ekonomik ilerlemeye dikkat çektiğini ve bu ülke ile Avusturya arasındaki iktisadi, ticari ve yatırım iş birliği alanlarını artırma ve güçlendirme konusundaki istekliliğine olan kişisel hayranlığını dile getirdiğini” vurguladı. Ayrıca dışişleri bakanlığının yasadışı göç ve terörle mücadeleyle ilgili ortak zorlukları nasıl değerlendirdiğini sorguladığını söyledi. Zeyd, Dışişleri Bakanı’nın, Mısır vizyonunun bu konulara yönelik çeşitli unsurlarını gözden geçirerek yanıt verdiğini belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi Ahmed Ebu Zeyd, “Dışişleri Bakanı’nın, Mısır’ın IMF ile iş birliği yaparak ekonomik reform programını uygulamasıyla ekonomisinin iyileşme gösterdiğini ifade ettiğini” vurgulayarak, Avusturyalı şirketlere mega ulusal projelerde, özellikle yeni idari başkent ve Süveyş Kanalı bölgesinin ekonomik ekseninin geliştirilmesi çerçevesinde Mısır’a yatırım yapmaları için rehberlik etmeleri çağrısında bulundu.

Zeyd’den Mısır-Avrupa iş birliği vurgusu

Ebu Zeyd, Mısır devletinin yasadışı göç ile mücadelesine de vurgu yaptı. Zeyd, Mısır-Avrupa iş birliğinin, iki taraf arasındaki stratejik ilişkilerin dengesine katkıda bulunan ortak bir çıkarı temsil ettiğini vurguladı.

Şukri ise geniş kapsamlı bir operasyon olan “Sina 2018”den elde edilen sonuçları ve Mısır’ın güvenlik, mali ve entelektüel bakımdan terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi adına uyguladığı yol haritasını açıkladı.

Mısır’ın rolü ele alındı

Ebu Zeyd, toplantıda başta Suriye ve Libya’daki durum olmak üzere Orta Doğu’daki önemli bölgesel sorunlar ile daha da kötüleşen krizlerle başa çıkmada Mısır’ın rolünün ele alındığını söyledi. Ayrıca, Avusturya Parlamentosu Başkanı’nın Mısır’ın bu konulardaki vizyonunu öğrenmeye istekli olduğunu ve bölgesel güvenlik ve istikrarın temel taşını temsil eden dengeli Mısır pozisyonlarını derinden takdir ettiğini belirtti.

Buna karşılık, Avusturya Parlamentosu Sözcüsü, Mısır’ın seçkin bölgesel ve uluslararası konumunun ışığında, ülkesi ile olan ilişkisine özel önem verdiğine işaret ederek, Dışişleri Bakanı’nın Avusturya’ya yaptığı ziyareti memnuniyetle karşıladı. ,

Avusturya parlamentosunda 47 dostluk grubu bulunduğuna dikkat çeken Sözcü, parlamentoda ayrıca Mısır-Avusturya dostluk grubunun kurulmasını dört gözle beklediğini belirtti.

Bu durum, Avusturya’nın önümüzdeki yıl AB başkanlığı sırasında, önemli bölgesel ve uluslararası konularda Mısır ile koordinasyonu arttırmaya yönelik istekliliğini gösteriyor.