Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam’ın güneyindeki çatışmalarda rejime bağlı 18 savaşçı öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Salı günü yaptığı açıklamada, Şam’ın güneyinde Suriye ordusu ile DEAŞ arasında çıkan şiddetli çatışmalarda rejim ve müttefiklerine bağlı 18 savaşçının öldüğünü bildirdi.

Suriye rejimi DEAŞ militanlarını başkentten temizlemek için geçen Perşembe Suriye’nin güneyindeki Yermuk Kampına saldırı başlatmıştı.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman Salı günü AFP’ye yaptığı açıklamada, “Son 24 saat içerisinde rejim güçleri ve müttefiklerine bağlı 18 savaşçı öldü” diyerek bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artabileceğine dikkat çekti.

Gözlemevi’nin açıklamasına göre, uçakların havadan destek verdiği ve topçu birliklerinin yoğun top atışları arasında süren şiddetli çatışmalarda rejim güçlerinin Kadem ve Hacerül Esved bölgelerinde ilerleme kaydettikleri bildirildi.

DEAŞ Şam’a füze attı

Öte yandan Şam’a yakın mahalleler DEAŞ tarafından füzelerle hedef alındı. Suriye resmi haber ajansı Sana’ya göre, Şam’ın yerleşim alanlarından Nahr Aişe mahallesindeki bir halk pazarı füze saldırılarının hedefi oldu. Saldırıda 5 kişi yaşamını yitirirken, 22 kişi de yaralandı.

Bir sonraki hedef Humus’un kuzeyi

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, önceki gün yaptığı açıklamasında Başkent çevresini almaları durumunda bir sonraki hedeflerinin Humus kentinin kuzeyini muhaliflerden almak olacağını kaydetti.

Reuters’e konuşan Haydar, “Hükümet, başkent çevresindeki bölgelerde güvenliği sağladıktan sonra Humus kentinin kuzeyini muhaliflerden geri almaya odaklanacak” dedi.

Yermuk, 2012 yılında rejim tarafından ablukaya alındı

Başkente bağlı olan Yermuk, canlı ve kalabalık bir bölge iken, 2011’de Suriye savaşının patlak vermesinden bu yana şiddete maruz kalarak parçalandı ve 2012 yılında rejim tarafından ablukaya alındı.

Yermuk, Suriye’deki en büyük Filistinli mülteci kampı olarak biliniyor. Kampta savaştan önce aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 160 bin kişi kalırken şu an bu sayı birkaç binle ifade ediliyor.

Kamp 2012’de rejim ile muhalif güçler arasında çıkan şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. Burada bulunan Filistinli gruplar ise çatışan taraflara destek konusunda iki gruba bölünmüştü. Rejimin bölgeyi tamamen kuşatmasından önceki günlerde çekilen fotoğraflarda bölgede tahribata uğramış yapılar arasında kalabalıkların yaya olarak yola çıktığı görülüyordu. Zira savaş, büyük bir göç dalgasına sebep olmuştu.

Kampın bir kısmı DEAŞ kontrolünde

2015’e gelindiğinde ise DEAŞ, Yermuk Kampı’na yönelik saldırı başlatmış ve buradaki muhalif grupları bölgeden çıkarmıştı. Böylece bir kısmı Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) elinde bulunan kampın diğer kısmı da DEAŞ’ın eline geçmişti.