Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şam’ın güneyindeki İran üssüne İsrail’den tehdit | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu dün Suriye’den gelen Golan Tepelerinde keşif yapan bir İran uçağını düşürdü. İsrail basını Güney Suriye’de İran’ın askeri üssüsünün bulunduğunu hatırlatırken Tel Aviv yönetimi İsrail güvenliğinin tehdit edilmesine asla izin vermeyeceklerini açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan kısa açıklamada dün İsrail sınırlarına yakın Golan tepelerinde uçan İran uçağının Patriot füzesiyle düşürüldüğü ifade edildi.

Askeri sözcü yaptığı açıklamada söz konusu uçağın İsrail hava sahasına girmediği ancak İsrail sınırına yaklaştığını söylerken Suriye tarafından bir karşılık verilmediğini vurguladı. Düşürülen uçağın Suriye ordusunda bulunan Rus yapımı bir uçak olduğu vurgulanırken başka haber kaynakları uçakla ilgili kesin bir bilgi olmadığını ifade ediyor.

İsrail ordusu uçağın Hizbullah’a ait olup olmadığıyla ilgili araştırma yaptığını söylerken İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman “Olay vahim. İsrail provakasyonları cevapsız bırakmaz. Biz egemenliğimize yönelik herhangi bir saldırıdan Suriye’yi sorumlu tutarız. Suriye’den kendi topraklarında faaliyette bulunan tarafların düşmanlıklarına engel olmasını bekleriz” dedi.

Yapılan açıklamalarda uçağın gönderilmesinde İran ve Hizbullah’ın parmağının olduğu ima edilirken Liberman “karşımızda Şii ekseni kurulmasına izin vermeyiz” dedi. İsrail savaşın sonunda Esed’in olası zaferinin ardından Suriye topraklarında daimi bir İran askeri garnizonun kurulmasından çekiniyor. Üstelik bu tehdit İran’ın desteklediği Hizbullah örgütü ile Lübnan topraklarına kadar genişliyor.

Öte yandan İsrail tarafından düşürülen ilk uçak değil. İsrail Ordusu Eylül ayında bir uçak daha düşürmüştü.

İsrail’in Golan tepelerinden ülkelerine yönelik atış yapılırsa fazlasıyla karşılık bulacağı tehdidiyle iki haftadır Suriye’ye ait üç bölgeyi bombalamasının ardından yaşanan gelişme gerginliği arttırdı.

İsrail son iki yıl boyunca Suriye topraklarına ve Hizbullah mevzilerine onlarca saldırı düzenledi. Bu saldırılardaki amaç Suriye’deki aktörlerden biri olan Hizbullah’a giden silah yüklü kamyonları durdurmaktı.

İsrail 1967 savaşından bu yana 1200 kilometrekareyi işgal ederken Suriye’nin Golan’da egemenlik sürdürdüğü alan 510 kilometrekare civarında.

Bilindiği gibi Golan tepelerindeki çatışma hattı 2011’de halk ayaklanması başlayana kadar sakin sayılırdı. Bu tarihten sonra ise bölgede nispi çatışmalar başladı.

Batılı istihbarat örgütleri, Şam’ın güneyinde İran’ın daimi bir askeri üs kurduğunu ortaya çıkardılar. BBC Televizyonunun uydu görüntülerini yayınladığı bölge içinde askeri mühimmat deposu ve askeri lojman olduğu sanılan iki büyük bina görülüyor.

BBC’nin Batılı bir yetkiliden aktardığı bilgi şöyle: “ İran’ın Suriye’de kalıcı olma isteği mantık dışı. İran sadece Şii hilali inşa etmek değil aynı zamanda Lübnan’daki Hizbullah’a yardım hattı oluşturmak istiyor.”