Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Samsung’un CEO’su istifa edeceğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Samsung Electronics CEO’su ve başkan yardımcısı Kwon Oh-hyun şirketin “yeni bir başlangıç yapması gerek” diyerek önümüzdeki mart ayında görev süresinin bitimiyle istifa edeceğini açıkladı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde elde edilen yüksek kârlara rağmen Oh-hyun görevini sürdüremeyeceğini ifade etti. Oh-hyun açıklamasında “Bu uzun süredir düşündüğüm zorlu bir karardı. Kolay olmadı ancak daha fazla ertelemem mümkün değil. İçerde eşi benzeri görülmemiş bir kriz ile karşı karşıyayız. Artık şirketin yeni bir başlangıç yapmasının zamanı geldi” dedi. Şirketin yeni bir ruh ve genç bir liderliğe ihtiyacı olduğunu belirten CEO, hızla değişen sektördeki meydan okumalara böyle bir hamleyle daha iyi karşılık verebileceklerine inandığını kaydetti.

İstifa ilanı, elektronik devi Samsung’un rekor kâr ilanıyla aynı gün geldi. Samsung Electronics 2017’nin 3. çeyreğinden 54.7 milyar dolar gelir ve 12.8 milyar dolar kâr beklediğini açıklamıştı.

Şirket içinde uzun süredir devam eden yolsuzluk davaları da gündemdeki yerini koruyor. Samsung’un Başkan Yardımcısı ve şirketin başkanı Lee Jae-yong, geçtiğimiz ağustos ayında rüşvet, zimmete para geçirme ve diğer suçlamalar nedeniyle beş yıl hapse mahkûm edilmişti.

Seul Şehir Mahkemesi, Lee’nin Güney Kore’nin eski devlet başkanı Park Geun-Hye’nin arkadaşı Choi Soon-sil’i de Samsung’dan rüşvet vermekle yargıladı.