Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

San Bernardino katliamı destekçisine 25 yıl hapis istemi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistanlı Seyyid Faruk ve eşi Taşfin Malik’in 14 kişiyi öldürdüğü San Bernardino katliamından 3 yıl sonra söz konusu suçlular için silah satın alan 25 yaşındaki Enrique Marges’in duruşması başladı.

Savcılık, Kaliforniya’da Riverside’deki bir federal mahkemede geçtiğimiz Pazartesi günü Marges aleyhinde 25 yıl hapis cezası talep etti. Marges’e yöneltilen suçlamalar 177 sayfalık iddianamede yer alırken, “Bay Marges, saldırıya katılmamasına rağmen radikalizm ve şiddet yanlısı bir ideoloji benimseyen katil ve eşinin eline öldürücü silahı verendir” ifadelerine yer verildi.

Faruk ve karısının saldırıda kullandığı silahın yanı sıra Marges, suçlular için patlayıcılar satın alarak, katliamın yapıldığı alana götürdü.

Marges’in duruşmasının bu ay devam etmesi ve mahkeme kararının bu ay sonunda verilmesi bekleniyor. Ancak sanığın avukatı, suçlamaları reddedici kanıt toplayabilmek için duruşmanın 3 ay ertelenmesini talep etti.

Saldırıdan bir hafta sonra polisin dikkatini, Faruk’un Meksika’dan göç eden arkadaşı Enrique Marges çekti. Saldırıdan iki yıl önce Müslüman olan Marges, saldırıdan kısa bir süre önce de Müslüman bir kadınla evlenmişti.

Kaliforniya’daki yerel televizyon kanalı KIBC’nin aktardığına göre polis, Marges’i gözaltına aldıktan sonra sanığın annesi Armeda Shashun, oğlunun İslam’a girdiğine ve Müslüman bir Rus kadınla evlendiğine şaşırdığını belirtti.

KIBC’nin Marges’in bir arkadaşından aktardığına göre, evlilik durumu göçmenlik birimi polisi için bir aldatmacaydı. Marges’in akrabalarından biri de söz konusu kadının kardeşiyle evlenmiş ve Marges’i de ABD vatandaşı Marina ile evlenmeye ikna edebilmişti.
Aynı şekilde ABC kanalının Federal Soruşturma Bürosundan (FBI) aktardığına göre, Marges, 3 yıl önce Faruk ile saldırı planı yaptığını itiraf etti. Bu bağlamda Washington Post, “Soruşturmalar, Faruk’un 2012 yılından beri saldırı planı yürüttüğünü gösteriyordu” ifadelerine yer verdi. Gazete ayrıca, terörle mücadele çerçevesinde Kaliforniya’da Müslüman bir grubun tutukluluğu dolayısıyla duruşmanın ertelendiğini belirtti.

İstihbarat komitesi üyesi Cumhuriyetçi Senatör James Reich yaptığı açıklamada, “Faruk ve Marges’in öldürme niyetinin çok eski olduğundan emin olduk. Marges de bu niyeti kabul etmiş gibi görünüyor. Terörizmle suçlanan radikal Müslümanların bulundukları bir alanda gerçekleşen tutuklama kampanyaları dolayısıyla duruşma ertelendi” dedi.

FBI müdürü James Comey de Marges’in DEAŞ örgütünün bir üyesi olup olmadığından henüz emin olmadıklarını söyledi. Comey ayrıca, Faruk’un eşi Tashfeen Malik’in DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye bağlılık yemini ettiğini ifade etti.
Comey, FBI polisinin saldırı yerinde, arabasında ve çiftin dairesinde ele geçirilen birçok malzemeyi Washington yakınlarındaki Virginia eyaletinde yer alan Quantico’daki Suç Soruşturma Merkezine gönderdiğini kaydetti.

Öte yandan saldırıya yönelik soruşturmanın FBI polisinin Faruk’un telefonunun şifresini kıramaması dolayısıyla aksadığı belirtildi. Apple şirketi şifreyi kırmayı reddettiğinde durum daha da zorlaştı. Nitekim FBI, şifreyi kırana kadar bir hacker grubu ile iş birliği yapmak zorunda kaldı.

Diğer taraftan Washington post gazetesi, Apple yöneticisinin şifreyi kırabilen elektronik boşluğu doldurmak için FBI’dan hacker programını rapor etmesini istediğini bildirdi.

Los Angeles Times gazetesi de katliamın ayrıntılarını yayınlarken, çiftin olay günü sabahı Los Angeles’ın doğusunda bulunan San Bernadino eyaletindeki Halk Sağlık Dairesindeki işlerinden dönünceye kadar 6 aylık kızlarını babaannesinin evine götürdüklerini belirtti.

Faruk’un annesi ise suçluların çalışma arkadaşlarının Noel dolayısıyla bir parti düzenlediğini ve Faruk ile eşinin her zamanki gibi partiye katılacaklarını ve gün sonunda da kızlarını geri alacaklarını söyledi. Ancak aynı günün akşamında çift, Noel partisindeki 14 arkadaşını katlettikten ve onlarcasını da yaraladıktan sonra polis ateşiyle öldürüldü.

Faruk, 1987 yılında Illinois eyaletinde doğdu. Ailesi Pakistan göçmeni. 2010 yılında eğitimini tamamladıktan sonra il sağlık bölümüne katıldı, daha sonra eşi de aynı bölümde çalışmaya başladı.

San Bernadino eyaleti dosyalarına göre, Faruk’un işi restoranlar, pastaneler ve halka açık havuzları incelemekti.

Faruk’un iş yerindeki unvanı ‘Kaliforniya Halk Sağlığı Bölümünde Çevre Sağlığı Uzmanı’. Yıllık maaşı 70 bin dolar (aylık 6 bin dolar), karısının maaşı ise kendisinden biraz daha düşük.