Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana halkı Hudeyde operasyonunu başkente giden yol olarak kabul ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in başkenti Sana’nın sakinleri ülkedeki meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu ve ulusal ordunun geçen çarşamba günü Hudeyde’yi ve Hudeyde Limanı’nı kurtarmak için ortaklaşa başlattığı ‘Altın Zafer’ operasyonunu yakından takip ediyor. Vatandaşların büyük bir kısmı bu durumdan mutlu. Husi milislerinin yandaşlarında ise panik hali hakim. Husi liderleri savaş için seferberlik ilan etmeye, para toplamaya ve uluslararası yardımları istismar etmeye devam ediyor.

Sana halkı, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda Batı sahilinden gelen haberlerden mutlu olduklarını dile getirdi, Sahil kentinin ve limanının kurtarılmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Hudeyde’nin kurtarılmasının Sana’nın ve Husilerin elindeki diğer şehirlerin kurtarılmasına giden yolun yarılandığı anlamına geldiğini düşünen halk ayrıca bunun darbenin sonunu getireceği ve devlet kurumlarının milislerin elinden kurtarılacağı anlamına da geldiği görüşünde.

İletişim sektöründe çalışan Muhammed, Hudeyde savaşının Yemen’in İran milislerinden kurtulmasında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Muhammed’e göre Hudeyde Limanı ve ithalat üzerindeki gümrük vergilerinin kontrolü, darbecileri mali gelir kaynağından ve uluslararası örgütlerin sağladığı insani yardımlara el koymalarından mahrum bırakacak.

Emekli bir subay olan Kasım da Muhammed’in görüşlerine katılarak, “Darbecilerin ülkede tutunabilmesi açısından Hudeyde büyük bir öneme sahip. Çünkü yalnızca Hudeyde Limanı’ndan değil, batı kıyısı boyunca bir dizi deniz yolu ile silah kaçakçılığı da yapabiliyorlar” dedi. Sana’nın güneyinde bir mahallede dükkan sahibi olan İbrahim de Hudeyde’nin kurtuluşunu, Husilerin imparatorluk tahtının yıkılışı olarak değerlendiriyor. İbrahim’e göre bu, Yemenlilere zulmeden ve devletlerini yıkan projelerin ortadan kaldırılması ve grubun bitirilmesi anlamına geliyor.

Sana sakinleri, Hudeyde savaşının hızlı bir şekilde ilerlememesi, bunun sonucu olarak limanın durması, Sana’ya ve Husilerin kontrolü altında bulunana diğer illere gelen yakıt ve malların kesilmesi endişesi taşıyor. Ticaret sektöründe çalışan Cemil, söz konusu endişeler hakkında, “Savaşın kısa sürede başarıyla sonuçlanmasını ve ortak güçler ile koalisyon güçlerinin limanın çalışmasını engelleyecek herhangi bir durumu ortadan kaldırmasını umuyorum. Husilerin kaçmadan önce limanı bombalayarak yıkmasından endişe ediyorum” dedi.

Üniversite öğrencisi Salih, Husi milislerinin Sana ve diğer şehirleri boşaltarak buralarda saklanmak için halkı rehineye dönüştürmelerinden endişe ediyor. Salih duruma ilişkin “Tıpkı Aden Limanı ve meşru bölgelerin kalanından gelen mallara yapıldığı gibi yeni vergiler uygulayacaklar ve Hudeyde’den gelen mallar için Sana, Amran ve Zamar’a yeni gümrükler kuracaklar” dedi.

Husiler ise medya araçlarıyla yaptıkları yayınlarda Yemen ortak kuvvetleri ve Koalisyon güçlerinin Hudeyde’yi ve ülkenin ikinci en büyük limanını kontrol altına almasında hedefin Sana’nın abluka altına alınması, ilaç, gıda ve yakıt ikmalinin önlenmesi ve şehirde yakıt krizi oluşturulması olduğunu savunuyor.

Bununla birlikte halk fahiş fiyat artışından ve Husi milislerinin mal girişine engel olmasından endişe ederek gıda maddeleri stokluyor.

Sana sakinlerinin büyük çoğunluğu Ramazan Bayramı için hazırlıklarını sürdürürken sohbet ve muhabbetlerinin öncelikli konusunu Hudeyde’ye yönelik umutları ve endişeleri oluşturuyor.

Gittikçe artan panik hali ise Husi milislerinin ve liderlerinin Hudeyde’de sıkışmasına neden oluyor. Husiler daha fazla kişiyi silah altına almak için baskılarını artırıyor. Milisler insanları silah altına almak, cephelerini destekletmek, fon ve gıda maddesi sağlamak amacıyla her türlü yola başvuruyor.

Darbeci milisler, kurdukları mezhep merkezli örgüt ve derneklere uluslararası insani yardımları ele geçirmek için her yolu kullanmaya izin veriyor. Fakir ailelere gıda ve bayramlık giyecek yardımı sağlayıp çocuklarını savaşa göndermeye ikna etmeye çalışıyorlar.

Sana ve çevresindeki mahallelerin sakinleri Husileri kapılarını çalıp onlara uluslararası örgütler tarafından gönderilen çeşitli gıda malzemeleri ve kıyafetler getirdiklerini bunların liderleri Abdulmelik el-Husi tarafından Ramazan bayramı hediyesi olarak gönderildiğini söylediklerini anlattı.

Sağlık görevlilerinin Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamalara göre, Husiler, uluslararası insani yardımlar kapsamındaki sağlık malzemelerinin çoğuna el koydu. Bu malzemeleri satarak Batı sahilindeki cepheleri desteklemek için gıda konvoylarını donattı.

Kaynaklar, Husi milislerinin koalisyonun hava desteğinden endişe ederek gıda konvoylarında silah ve mühimmat taşıdıklarını belirtti.
Milislerin elinden kaçarak Hudeyde’den Sana’ya gelenler, Şarku’l- Avsat’a grup liderlerin artık maaşlarını vermeyeceğini ve onlardan ayrılmalarını emrettiğini ifade etti. Bazıları ise Husilerle savaşmanın hiçbir amaca sahip olmadığına dair tam bir kanaate vardıklarını söyledi. Savaşın onları yalnızca ölüm ve zarara ittiğini belirttiler.

Sana’da yerel kaynaklar, şehrin birçok bölgesinde Genel Halk Kongresine bağlı olanlar ve milisler arasında çatışma yaşandığını belirtti.

Öte yandan Husiler, Batı sahilinden kaçarak evlerine dönen kişiler hakkında yakalama emri çıkardı. Söz konusu kişiler savaştan kaçma suçundan aranıyor. Askeri mahkemelerde yargılanarak Husi liderinin emri ile idam cezasına çarptırılıyor.