Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana, ‘İran’ın Molla Sarığı’nı çıkarmaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in başkenti Sana 21 Eylül 2014’te sarsıcı bir haberle uyandı…

Bu haberde iki isim vardı biri eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih diğeri ise Husi lideri Abdulmelik el-Husi…

İran Husilerin adına Yemen’i işgal ettiğini ilan ediyordu.

Bugün bu haberlerde çıkan iki taraf arasındaki çatışmalar önceki yılların devamıydı.

Başkent sakinleri Cumartesi sabahı erken saatlerde aralarında Salih’in kardeşi Tarık Salih Necel’in de bulunduğu Salih’in akrabalarının çoğunlukla yaşadığı bölgeler olan Sana’nın güneyindeki yerleşim birimlerinde şiddetli çatışmaların başladığını anlattılar.

Reuters’ın aktardığına göre, bölge sakinleri patlama ve çatışma seslerinin duyulduğunu söyledi.

Salih destekçileri bölgeyi öğleden sonra kontrol altına almıştı ancak çatışmalar hafiflediyse de yine de zaman zaman bazı silah sesleri duyuluyordu.

Al Arabiya TV kanalı Salih’e bağlı “Yemen el-Yevm” TV kanalı aracılığıyla Salih’in partisi Genel Halk Kongresi’ne (GHK) bağlı kuvvetlerin Savunma ve İçişleri Bakanlıklarını, Sana Havaliman’ını ele geçirdiğini söyledi.

Yemen Meşru Destek Koalisyonu dün akşam geç vakitlerde Sana’nın güneyindeki Husi topluluklarına 5 saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Husi milisler Cumartesi günü (dün) eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’i öldürmekle tehdit ettiler. Husi milisleri sözcüsü, Salih’in öldürülmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Yerek kaynaklar, Şarku’l Avsat’a Salih destekçileri ve Husi milisleri arasında yapılan çatışmaların, Husilerin kontrolünde olan siyasi bölgelerde başlayarak Salih’in evi yönünde ilerlediğini bildirdi.

Kaynaklar GHK güçlerinin dün Husilerin merkezi olan, İbni macid Okulu çevresindeki Ruhani yerleşim birimlerindeki mahalleyi kontrol altına aldıklarını, dün sabah saat 01:00’dan beri Salih destekçileri ve Husi milisleri arasındaki çatışmaların Holan Caddesi, Daru’s Selam ve el-Hutili’ye kadar uzandığını ve hala devam ettiğini aktardı.

Husiler halkı korkutmak için 4 tankı caddeye sürdü ancak tanklar Salih destekçileri tarafından durduruldu.

Dünden bu yana 3 Husi Komutan Hamza Yahya el-Muhtar, Ali Hazm, Abdullah bin Salim eş-Şerif çatışmalarda öldü. Aynı şekilde iki taraftan da çok fazla kişinin öldüğü bildirildi.