Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana’da Cuma hutbesinin Husilerin istediği yönde verilmesi halkı kızdırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki darbeci milisler, dün Sana ve çevresindeki illerdeki vaizlere Cuma hutbelerinde, halka savaş cephelerindeki birlikleri desteklemelerini, para ve yemek bağışı yapmalarını, örgütün lideri Abdülmelik el-Husi’nin “ilahi desteğini” onaylamaları gerektiğini anlatmalarını emretti.

Milisler, “Vakıf ve Rehberlik” bürolarındaki çalışanlar tarafından yazılan genelge ile vaazlarda savaşçıların fedakârlıklarının övülmesini, koalisyon ve meşru hükümete bağlı paralı güçler karşısında “zafer” elde edeceklerinin kaçınılmaz olduğunun bildirilmesini istedi.

Örgüt, ılımlı olarak bilinen tanınan cami vaizlerini ise görevlerinden almaya devam ediyor. Yerlerine ise milislerin görüşlerine hizmet eden ve dini söylemini milislere uygun yönlendiren parayla tuttukları isimleri getiriyor.

Husi milisleri, Sana’daki ve birçok bölgedeki camiyi militanların karargâhına çevirmiş durumda. Tanıklar, bazı camilerin örgüt tarafından silah ve mühimmat deposu olarak kullanıldığını aktardı.

Camilerin çevresi ve duvarları ise Humeyni sloganları ve milislerin lideri Abdülmelik el-Husi ile kardeşi Hüseyin’in konuşmalarından alıntılarla bezeli.

Yemen’de baskı artıyor

Husilerin kontrolü ele geçirmesinin ardından camilere gitmeyen Sana halkı, ibadet yerlerinin inançlarıyla hiçbir alakası olmayan milislerin merkezi haline dönüşmesinden dolayı namazlarını evlerinde kılmayı tercih ediyor.

Ammanlı yetkililer, resmi haber ajansları aracılığıyla Salih ailesinin 22 üyesinin Amman Krallığı’na ulaştıklarını duyurdu. Suudi Arabistan’ın resmi haber kanalları ise Salih’in akrabalarından 19 kişinin ve paralı liderlerinin ismini yayınladı ve milislerin saldırılarından kaçarak koalisyon ile koordineli olarak Suudi Arabistan’a geldiklerini söyledi.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ise Halk Kongresi partisinin saflarını yeniden düzenlemek ve üyelerinin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamaların arttığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin Husi milislerine karşı Salih adına başlatılan intifada ile partiyi birleştirdiğine inandığını vurguladı. Bunun eski Cumhurbaşkanı Salih’in oğlu da dâhil olmak üzere tüm liderleri içeren yeni bir sayfa açmaya vesile olduğunu aktardı.

Husilerin Ali Abdullah Salih yanlılarına ve Halk Kongresi partisinin üyelerine karşı baskı uygulamaları ise devam ediyor. Parti kaynakları, Husi milislerinin General Muhammed el-Kavsi ve Muhammed Abdullah el-İryani’nin evlerine baskın düzenlediklerini ve tüm eşyalarını yağmaladıklarını aktardı.

Başbakan Dağr, Yemen’de hâkim olan endişelere ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Hadi’nin “Ali Abdullah Salih bizden, biz de ondanız” sözünü paylaştı.