Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana’da darbeciler arasında silahlı çatışma: Ölü ve yaralılar var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in başkenti Sana, dün, Husi Ensarullah grubu üyeleri ile Yemen Eski Cumhurbaşkanı Salih yanlıları arasında yaşanan şiddetli çatışmalara sahne oldu. Yemenli kaynakların Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptıkları açıklamalara göre, iki gruptan da çok sayıda ölü ve yaralı var. Reuters’in haberine göre, iki taraf arasında günden güne artan gerginlik, çarşamba günü şiddetli silahlı çatışmaların yaşanmasına sebep oldu.

Salih yanlısı kaynakların Reuters’e yaptıkları açıklamaya göre, Husi milisler, eski cumhurbaşkanı adına inşa edilen ve onun adı verilen camiye girip burayı denetlemek istediler. Bir kaynak, bu hareketin, zaman zaman Sana’nın bazı bölgelerinde yaşanan siyasi gerginliklerin daha da artmasına sebep olduğunu belirtti.

Yerel bir kaynağın DPA’ya yaptığı açıklamalara göre, Husi milisler, Sana’da Devrik Cumhurbaşkanı Salih’in adını taşıyan, Yemen’in en büyük camisi ve Salih taraftarlarınca korunan bu camiye saldırdılar.

Kaynak, “Camiye giren Husi milisleri çıkmayı reddedince, Salih yanlıları ile çatışma çıktı. Çatışma çok sayıda taraftarın ölmesine ve yaralanmasına sebep oldu” dedi. Ancak ölü ve yaralı sayısı konusunda net bir rakam verilmedi.

Camiye giriş çıkışları engellediler

Kaynaklar, Husi milislerinin, Husiler tarafından cami yakınlarındaki Yetmişler Meydan’ında düzenlenen festival gününe kadar camide kalma bahanesiyle camiye girdiklerini belirttiler. İki tarafın hafif silahlar ve makineli tüfekler kullandıklarını belirten kaynaklar, Husi milislerin camiye çıkan sokak ve caddelerde, insanların buraya geçişlerini engellediklerini belirttiler.

Aynı kaynaklar, Husi veya Salih güçlerine yakın medya kaynaklarının bu olay etrafında gerginliğin sürdüğünü aktarıyorlar. İki taraf arasındaki Sana’da ağustos ayı sonlarında meydana gelen çatışmalarda aralarında Salih’in yardımcısı Halid el-Razi’nin de bulunduğu çok sayıda kişi ölmüştü.

Husiler ile Genel Halk Kongresi (Salih kanadı) arasındaki ilişkiler, grupların hakim olan gerginliği ortadan kaldırma çabalarına yerini korumaya devam ediyor.

Husiler suçlamaları reddetti

Husiler camide meydana gelen olayda dökülen her bir damla Yemenli kanı için Salih taraftarlarını sorumlu tutarak, Salih taraftarlarının, Husileri camiye saldırmak, cami içerisinde RGB patlayıcıları, el bombaları ve silah kullanarak camiyi ablukaya alarak ölümlere ve yaralanmalara yol açmaktan sorumlu tutmalarının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirttiler.

Ensarullah kaynakları Facebook üzerinden canlı yayında yaptıkları açıklamada, “Devlet kurumları, ibadethaneler ve yargı binalarına silahlı saldırıların devam ettirilmesinin Salih taraftarları ile Husiler arasındaki ortaklık şartlarına ve müttefikliklerine karşı saygı eksikliği oluşturmasının yanı sıra, taraflar arasındaki ortaklığı baltalamaktadır” denildi.