Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana halkı, İran destekli Husi militanlara karşı ayaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de gerçekleşen halk devrimiyle devrildikten sonra Husilerin desteğiyle 2015 yılında askeri darbe yapan ve kontrolü ele geçiren Salih liderliğindeki Halk Genel Kongresi Partisi’ne bağlı güçler ile Hus militanlar arasında bugün, Sana’da çatışmalar yaşandı.

Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler çatışmalarda, Sana’daki bazı bakanlık binaları, askeri noktalar, devlet televizyonu binası ve resmi haber ajansının kontrolünü Husilerden aldı.

Sana’da, bugün yaşanan çatışmalara sosyal medya üzerinden tepki gösteren Yemenliler, “Ülkemizde fitne yayan İran destekli Husi militanlarını istemiyoruz” mesajı verdi.

Yemen halkı, Husilerin terör uygulamalarını reddederek, “Bugünden sonra Husiler yok” sloganıyla protesto gösterileri düzenledi. Sana’nın birçok bölgesinde İran destekli Husi militanlarına karşı eylem başlattı. Sokaklara dökülen halk Yemen’in İran tarafından desteklenen terörizmin hedefi haline geldiğini dile getirdi.

İran destekli militanların ülkedeki terörün neden olduğu güvenlik zafiyetine öfkeli olan halk Yemen’de üç yıldır sivillerin hedef alındığına ve çocukların çatışmalara sürüklendiğine dikkat çekti.

Husilere karşı eylem başlatan protestocular, sosyal medya aracılığıyla bütün Yemenlileri kendilerine katılmaya davet etti.

Ocak 2015’te Başkent Sana’yı ele geçiren İran destekli Husiler, kendilerine bağlı militanların halka uyguladığı şiddet ve çalışanların maaşlarının gecikmesi nedeniyle halk isyanından çekiniyordu. Halk isyanını engellemek için kendilerine bağlı komitelerin mali işlerini gizlilikle yürüten Husi liderleri, bu yolla halktan çalarak Merkez Bankası’na aktardıkları paraları gizleme çabasına girmişti.