Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana’daki tüccarlar, Husilerin tehditlerinden kaçıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi militanlar, Yemen’in başkenti Sana’daki birçok köklü tüccar aileyi, şehirden göç etmeye ve mallarını terk etmeye zorluyor. Militanlar, daha önceleri de halkı askeri eğitimlere veya cephelere katılmaya zorluyordu.

Husiler tarafından yapılan bu uygulamalar, başkente doğru uzanan cephelerdeki ordunun ilerlemesiyle aynı vakitte gerçekleştirildi. Devlet kurumları ise, uygulamaları, tüccarları yerlerinden ederek, mal ve dükkânlarından fayda sağlamak için yürütülen kasıtlı eylemler olarak nitelendirdi. Öyle ki tüccarların şehrinden ayrılmasının ardından, tüm ticari mallarına ve fonlarına militanlar tarafından el konuluyor.

Militanlar tüccarların mallarını yağmalıyor

Yemen’deki İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed Askar’ın belirttiğine göre, tüccarların bölgeden ayrılmasında görülen artış, Sana’daki mevcut ticari ve demografik haritanın değişmesine yol açıyor. Askar, militanların mülkleri yağmaladığını ve bu bağlamda şehrin geleceğinin karanlık ve zor olduğunu kaydetti.

Ulusal Ordu Sana’ya doğru ilerliyor

Askar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalara göre, Ulusal Ordu Sana’da ilerlemeyi sürdürürken, Hudeyde Limanı’ndan sağlanan silah yardımını kesmeye de devam ediyor. Militanlar, genel olarak Sana’daki tüccar ve sivillere dayandırılan ve “savaş çabası” olarak isimlendirdikleri gelirleri toplamak için iç kaynaklara yönelmeye başladı. Bu bağlamda Askar, Husilerin şu anda şehirde farklı yağmalama operasyonları uyguladığına dikkat çekti.

Tüccarlar hayatlarından endişe ediyor

Öte yandan Sana’daki tüccarların yüzde 70’inin, uygulanan baskılar neticesinde hayatlarından endişe duydukları için şehirden ayrıldığı belirtildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Askar, militanların kullandığı yöntemlerin, Sana’daki soylu tüccar ailelerinin tehditlere karşı koyamamasına ve Yemen’den ayrılmalarına yol açtığını belirtti. Askar ayrıca, şehirde kalan tüccarlara korkutmaya yönelik baskıların yapıldığını ve tüccarların tutuklandıklarını söyledi.

Sana’da ve Husi militanlar tarafından kontrol edilen birçok şehirde, savaş tüccarlarından yeni bir sınıfın kurulduğu açıklayan Askar, yeni kurulan 5 petrol şirketinin Husi liderleri için çalıştığını, Husilerin milyarlarca Yemen riyali değerinde gayrimenkul satın aldığı vurguladı.

Öte yandan Yemen İnsan Hakları Bakanı, militanların mal toplamak için her yolu denediğini, petrol ticaretinde ise litre başına 10 riyal zam yapıldığını açıkladı. Yemen’deki bu kanamayı durdurmak için acil bir müdahalede bulunulması gerektiğini belirten Askar, “Militanlar, eğer Sana’daki ticaret üzerindeki etkilerini arttırırsa, onları şehirden kovup ticareti kontrol etmek zor olacaktır” dedi.

Vergi vermeyi reddeden tüccarlar Sana’yı terk ediyor

Diğer taraftan Başkent Sana’daki Medya Merkezi Direktörü Abdulbasit el-Şaci, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, militanların, Yemen’i savunmak için ulusal bir görev olduğu gerekçesiyle tüccarlara vergi zorunluluğu getirdiğini kaydetti. El-Şaci, bu uygulamanın milisler tarafından yürütülen bir gasp şekli olduğunu vurgularken, birçok tüccarın bu uygulamanın bir sonucu olarak Sana’yı terk ettiğini söyledi.

El-Şaci ayrıca, merkezin son iki gün içinde meydana gelen en önemli olaylardan birini kaydettiğini de açıkladı. Bu bağlamda bir tüccarın, Husilere vergi ödemeyi reddettiğini, militanların da işçilerin Sana’yı savunma cephelerine katılmasını talep ettiğini belirten el-Şaci, ikinci seçeneği de reddeden tüccar militanlar tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğünü ifade etti.