Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sana’nın tanık olduğu sahne | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Ali Abdullah Salih yanlıları ve Husi milisler arasındaki çatışmalar dün şiddetlendi.

Sana içindeki kaynaklar “salihe bağlı olanlar ve husiler arasındaki çatışmaların hala devam ettiğine işaret ederek, Dar u selem, Hutayli ve Holan caddesine kadar uzandığını” söyledi.

Çatışmalarda, Vehim Hamza Yahya el-Muhtar, Ali Hazim, Abdullah bin Salim el-Şerif olmak üzere 3 Husi komutanı öldü.

Yerel kaynaklar, “Çatışmalarda, Sana’da tarafsızlığıyla bilinen kanaat önderi Şeyh Mansur el-Nahimi öldü. İki tarafında çatışmalara devam etmesi sonucu vatandaşlar arasından da ölenler oldu” dedi.

Çatışmaları sona erdirmek isteyen arabulucuların da girişimleri başarısız oldu.

Kaynaklara göre, Salih’i destekleyen bazı şeyhler ve vatandaşlar olduğu, kabileler Salih’in konumunu güçlendirmek için hareketlenmeye başladığı belirtildi.

Husilere karşı, Salih’in yanında duran kamuoyu, ‘Bugünden sonra Husilere hayır’ sloganı attı.
Haberler, Salih yanlılarının Husi karargahlarından birini ve Husilerin elinde olan askeri mevkileri kontrol altına aldıklarını belirtti.

Kaynaklar, Husilerin, halkın, Salih güçlerine destek vermesini engellemek için Sana sokaklarına 4 tank gönderdiğini ama tankların el-Siyasi semtine giremediğini ifade etti.

Yemen Halk Genel Kongresi Partisi, bugün, Başkent Sana’da darbeci Husi militanların kontrolündeki Sana Uluslararası Havalimanı’nın yanısıra, aralarında Maliye, Gümrük Bakanlığı ve Sebe Haber Ajansı binasının bulunduğu bazı hükümet binalarında kontrolü sağladığını ilan etti.

Televizyonda yaptığı konuşmada eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Yemen halkına, 3 senedir ülkeye rahatsızlık veren tüm Husi unsuralara karşı harekete geçme çağrısı yaptı.