Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sarkozy’e açılan ‘Libyalı finansör’ davasında Fransa’nın eski İçişleri Bakanı dinlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 2017’deki seçim kampanyasına Libyalı bir finansörün destek verdiğine dair iddialara yönelik açılan soruşturma sürüyor. Paris Mahkemesi’nde soruşturmayı yürüten yargıçlar, Fransa eski İçişleri Bakanı Claude Gueant’ı dinlediler.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre bu sabah avukatıyla birlikte Paris’e gelen eski Bakan, duruşmanın ardından herhangi bir açıklama yapmadan mahkeme binasından ayrıldı.

Bir yargı kaynağı ise konunun detaylarına girmeden yaptığı açıklamada, 2007 – 2012 yılları arasında Sarkozy’nin temsilcisi olan Claude Gueant’ın dinlendiğini doğruladı.

Organize vergi kaçakçılığı ve hesabına 500 bin euro şüpheli para transferi yapıldığı suçlamalarıyla eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında açılan soruşturmalar, Yargıç Serge Tournaire, Yargıç Aude Buresi ve Yargıç Clement Herbo tarafından 7 Mart’tan bu yana yürütülüyor.

Sarkozy’nin seçim kampanyasını yürüten eski ofis müdürü 73 yaşındaki Gueant’in mart ayından bu yana, ‘rüşvet’, ‘Libya kamu fonlarının zimmete geçirilmesi’ ve ‘seçim kampanyasının yasadışı finanse edilmesi’ suçlamalarıyla hakkında soruşturmaların başlatıldığı Sarkozy’nin kampanya sorumlusu olarak karşı karşıya kaldığı ‘suç ortaklığı’ iddiasına dair soruları yanıtlaması gerekiyor.