Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sarkozy’nin arkadaşı Fransız bir iş adamı ‘Libya finansmanı’ soruşturmasında gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre, Fransız işadamı Alexandre Djouhri, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 2007’deki seçim kampanyasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında pazartesi günü Londra’da gözaltına alındı. Djouhri, Sarkozy’e seçim kampanyası sırasında Libya finansmanı sağlamakla suçlanıyor.

İngiliz polisinin Djouhri’yi, Heathrow havalimanında, Paris’teki mali soruşturma hâkimleri tarafından verilen Avrupa tutuklama emri ile gözaltına alındığını bildirdi.

AFP, 2013’ten beri Paris’te yapılan bu açık soruşturmanın merkezinde Sarkozy’nin devrik lider Muammer Kaddafi’nin rejimi ile ilişkili kişilerin Sarkozy’i tarafından yürütülen seçim kampanyasına finans sağladığını aktardı.

İşadamı Ziyad Takiyeddin’e hibe suçlaması

Bu geniş soruşturmanın sonuçları arasında yer alan Lübnanlı Ziyad Takiyeddin daha önce 5 milyon euroyu Sarkozy’nin zaferi ile gerçekleşen 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç ay önce Kaddafi rejiminden alıp Sarkozy’nin kampanyasına aktarmakla suçlanmıştı.

Seyfülislam Kaddafi, Sarkozy’i suçlamıştı

AFP, dava ile ilgili soruşturma bağlamında hâkimlerin çalıştıklarını aktardı. 2011 yılında Kaddafi ve oğlu Seyfülislam, Sarkozy’nin ekibinin seçim kampanyasında Libya kaynaklı finansal destekten yararlandıklarını söyleyerek eski Cumhurbaşkanı suçlamıştı.

Villa satışı hakimlerini dikkatini çekti

AFP tarafından yapılan araştırmalara göre, Fransız Cumhuriyet Savcılığı Eylül 2016’da Fransa’nın güneydoğusundaki Mogan kasabasında bulunan villanın 2009’da Kaddafi rejiminde üst düzey bir yetkili olan Beşir Salih’e satışı sırasında 10 milyon euroluk bir fonun kötüye kullanılması hakkında başlattığı soruşturmayı genişletti. Hâkimlerin, Djouhri’nin villanın gerçek sahibi ve satıcısı olduğu ve Beşir Salih ile çok yüksek bir fiyata anlaştığı hakkında şüpheleri var.