Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şarku’l Avsat’ın 40’ıncı yıldönümü için kutlama mesajları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ortadoğu’da yaşananları uluslararası alana duyurmak için kurulan Şarku’l Avsat gazetesi çalışanları ve okurları dün gazetenin 40’ıncı yıldönümünü kutladı.

Şarku’l Avsat 40 yaşında… Sosyal medya ağı Twitter’da, #ŞarkulAvsat40.Yılında etiketiyle mesaj yayınlayan kullanıcılar, Şarku’l Avsat’ın 4 Temmuz 1978 tarihinde kurulmasından bu yana bütün Arapların gazetesi olduğunu vurguladı.

Twitter’da paylaşılan mesajların büyük çoğunluğunda Şarku’l Avsat’ın ilk sayısının birinci sayfasına yer verilirken kullanıcılar gazeteye dair anılarını paylaştı.

Birçok Arap ülkesinden gazeteciler, siyasetçiler ve vatandaşlar, Şarku’l Avsat’ın 40 yıldönümünü kutlarken gazetenin editörlerinden Gassan Şerbel, gazeteyi “40 yaşında bir genç” olarak niteledi. Yazarlardan, Abdurrahman el-Raşid de “Yeşil’in 40. yıldönümü kutlu olsun. Her zaman en önemli Arap gazetelerinden biri oldu” ifadelerini kullandı.

Arap ülkelerinden üst düzey yetkililer de gazetenin 40. yıldönümünü kutlarken Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed Al Halife, Twitter aracılığıyla Şarku’l Avsat Suudi Arabistan Bürosu Baş Editörü Nasır el-Hakbani’ye gönderdiği mesajda, “Başarılı ve yaratıcı gazetemizin 40. yılı kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Twitter’da kutlama mesajı yayınlayan yetkililer arasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik İşler Sorumlusu Dr. Suad Katib de vardı. Katib, “20 yıllık yol arkadaşım olarak” nitelediği Şarku’l Avsat gazetesinin 40. yıldönümünü vesilesiyle “Şarku’l Avsat’ta yıllarca hizmet verdim” dedi. Gazetede ve Suudi Arabistan basınında üstlendiği görevlerinin hayatındaki önemini vurguladı.

Arap dünyasından ve uluslararası alandan çok sayıda kullanıcı da Şarku’l Avsat’ın 40. yıldönümü #ŞarkulAvsat40.yılında etiketiyle kutlama mesajları yayınladı.

İşte o mesajlardan bazılarında şunlar ifade edildi:

-Abdullatif el-Mulhim

“Şarku’l Avsat’ın ilk sayısı 1978 yılında, ulusal muhafız kuvvetlerine eğitmen olarak atandığım gün yayımlanmıştı. Vakit buldukça gazeteyi okuyordum. 1991 yılından itibaren uzun süre gazetenin basımında ve dağıtımına katkıda bulunma şansı elde ettim.”

-Tarık el-Kin;

“Hiçbir zaman yerelliğe mahkûm olmadı. Her zaman cesur ve doğruydu. Şarku’l Avsat’tan çok şey öğrendim.”

-Şucaa el-Bakmi;

“#ŞArkulAvsat40.yılında. Nice 40 yıllara Arapların dünya çapındaki gazetesi.