Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Savaşta bacaklarını yitiren Suriyelilere protez umudu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de 2011 yılından beri yaşanan kanlı iç savaşta, on binlerce kişi bir ya da iki bacağını kaybetti. O kişilerden biri de 48 yaşındaki Abdulgani. Geçen sene her iki bacağını da yitiren Abdulgani, Suriye’de üretilen protez bacaklarla bir yıl sonra ilk kez yeniden ayağa kalkarak yürüyecek olmanın heyecanını yaşıyor.

Abdulgani, Mart 2017’de Suriye’nin Hama kentinde motosikletiyle gezerken yakınına düşen bir havan topunun etkisiyle iki bacağını da yitirmişti. Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Kızılhaç’a bağlı Protez Merkezinde tedavi için bekleyen Abdulgani’nin tek isteği, kendi işini kendi yapmak için yürüyebilmek.

Şam’daki Protez Merkezini memleketi Hama’daki doktorunun yardımıyla keşfeden Abdulgani, protez bacaklarıyla yeniden yürümenin hayalini kuruyor. “Şu anda son aşamadayız; protezin yerleştirilmesi ve fizik tedavi aşaması. İnşallah bir hafta içinde protez bacakları teslim alacağım” şeklinde konuştu.

Kızılhaç tarafından desteklenen Protez Merkezi, her gün onlarca engelliyi kabul ediyor. Merkezde kadın, çocuk ve yaşlı çok sayıda engelli, protez tedavisini bekliyor.

Tedavi bekleyen engellilerin bulunduğu salonun hemen yanında ise Kızılhaç tarafından gönderilen uzmanların gözetiminde protez üretimi devam ediyor.

Ayda 50 protez üretiliyor

Merkezdeki protez üretimini gözlemleyen AFP muhabirine açıklamalarda bulunan Protez Merkezi Müdürü Cerrahi Uzmanı Nezir Kenan, 2010 yılında faaliyete başlayan merkezden faydalanan engellilerin sayısının her geçen gün arttığı söyledi.

İlk aşamada küçük bir klinik olarak açılan merkezin zaman içinde geliştirilerek mevcut duruma getirildiğine işaret eden Kenan, 2014 yılında merkezden 250 engellinin yararlandığı, geçtiğimiz yıl ise bu sayının 500’e ulaştığı bilgisini verdi.

Mayıs ayından beri aylık 50 protezin üretildiği merkezde, başta Şam’ın Doğu Guta bölgesi olmak üzere, Esed rejimine bağlı kuvvetler tarafından ele geçirilen bölgelerden gelen engellilere hizmet veriliyor. Kızılhaç Komitesi tarafından yönetilen merkez, Kızılhaç’ın Suriye’deki ilk protez merkezi olma özelliği taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) geçtiğimiz Aralık ayında yayınladığı rapora göre, Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşı boyunca 1.5 milyon Suriyeli geçici ya da kalıcı olarak fiziksel engellere maruz kaldı.

Protez Merkezi Müdürü Nezir Kenan’ın verdiği bilgiye göre, engellilerin büyük çoğunluğu silahla vurulma, mayına basma ya da şarapnel parçasının isabet etmesi nedeniyle vücutlarının bir bölümünü yitirdi.