Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Savcı Mueller, Beyaz Saray eski Özel Kalem Müdürü’nü sorgulamaya başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesi olasılığı üzerine, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında Beyaz Saray Eski Özel Kalem Müdürü Reince Priebus’ı sorgulamaya başladığı belirtildi.

Mueller Başkan’ın FBI eski direktörü James Comey’i görevden alınması kararı ile ilgili adaleti engelleyip engellemediğini öğrenmek için Donald Trump döneminin eski ve yeni yüksek yetkililerini sorgulamak istiyor.

Fransa Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığı bilgilere göre, Mueller yürüttüğü soruşturmada bir ilerleme sağlayabileceği gerekçesiyle geçen ay FBI çalışanlarından Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Manafort’un evine bir baskın yapmalarını istemişti. Gazetenin verdiği bilgilere göre Mueller, Washington’da Rusya iddiaları için büyük jüri oluşturdu. Mueller ayrıca, Beyaz Saray’dan Rusya ile gizli bağlantıları olduğu sebebiyle göreve gelişinden kısa bir süre sonra uzaklaştırılan ABD Ulusal Güvenlik Eski Danışmanı Michael Flynn hakkında özel bilgilerin verilmesi talebinde bulundu.

Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein, Rusya iddialarını araştırmak için görevlendirilen Robert Mueller’ı soruşturmanın kapsamını genişletmek için daha yüksek yetkililerden izin alması gerektiği konusunda geçen hafta uyarmıştı.

New York Times gazetesine göre, 8 Şubat’ta James Comey ile Reince Priebus FBI eski direktörü Flynn hakkında yürütülen soruşturmayı sonlandırması için Başkana yapılan baskılar hakkında, Beyaz Saray’da bir görüşme gerçekleştirdiler. Priebus, FBI yetkilileri ve diğer Beyaz Saray yetkilileri ile konuşmaları hakkında, Adalet Bakanlığı’nın herhangi bir siyasi müdahaleyi önlemek için uyguladığı siyasi yasaklar listesini hatırlattı.

Paul Manafort, Rusya yanlısı eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’ten milyonlarca dolar aldığı bilgisine ulaşılmasının ardından, bir yıl önce istifa etmek zorunda kaldı.

Tüm bu süreçle birlikte, Beyaz Saray herhangi bir sonucun çıkmayacağını vurgulayarak, bu toplantının önemsiz olduğu imajı vermeye çalışıyor. Başkanı eleştirenler ise, ekibinin Moskova ile işbirliği yaptığının kanıtı olarak görüyorlar.