Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, DEAŞ’a karşı operasyona hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin doğusunda DEAŞ’a karşı yürüttüğü askeri operasyonlarına devam etmeye başladı.

SDG, söz konusu operasyonlarını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürt militanların kontrol ettiği bölgelere yönelik operasyonu nedeniyle 10 gün süresince askıya almıştı.

TSK’nın, SDG’nin ana omurgasını oluşturan YPG’nin kontrolü altındaki bölgeleri hedef alan operasyon başlatması ve Ankara’nın geniş çaplı bir askeri operasyon düzenlenebileceğine dair tehditler yöneltmesi nedeniyle Suriye’nin kuzey bölgesine gergin bir atmosfer hakim oldu.

Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen SDG, 31 Ekim’de yaptığı duyuruda, TSK’nın operasyonları nedeniyle Irak sınırına yakın Deyr-i Zor’da son bölgeyi elinde bulunduran DEAŞ’a karşı yürüttüğü operasyonları durdurduğunu bildirmişti.

Bu dönemde, koalisyon, hem SDG, hem de Ankara ile iletişime geçerek gerilimi azaltmaya çalışarak, bu ayın başında Türkiye ile sınır bölgesinde devriye faaliyetlerine başladı.

SDG’den açıklama yapıldı

SDG, dün yaptığı açıklamada, “Kuvvetlerimizin Genel Komutanlığı ile Uluslararası Koalisyon liderleri arasında yürütülen sınırdaki krizi yatıştırmayı hedefleyen yoğun temaslar sonucunda, SDG Genel Komutanlığı, DEAŞ’a karşı askeri operasyonlarını sürdürmeye karar verdi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, terörizmle mücadele ve Suriye’nin kuzey sınırlarını koruma konusundaki kararlılık teyit edilirken, tüm sorunların çözülmesi, tehdit ve gerilim dilinden uzaklaşılması için diyalog çağrısında bulunuldu.

DEAŞ’ın, TSK’nın operasyonundan faydalandığını öne süren açıklamada, “Kuzey sınırımızdaki tehditler ortadan kalkıncaya kadar kuvvetlerimiz operasyonları askıya almak zorunda kaldı. Bu esnada, bize karşı bomba yüklü araç ve canlı bomba eylemleri gibi bir takım saldırılar düzenlendi” denildi.

SOHR: Uluslararası Koalisyon arabulucu oldu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, “İki gün önce düzenlenen toplantıda, koalisyonun ABD’li ve Fransız liderleri, SDG’ye, Türkiye’nin sınıra yakın bölgeye karşı bir operasyon başlatmayacağına dair söz alındığını iletti” diyerek o zamandan beri TSK’nın operasyonlarının durduğuna dikkat çekti.

Abdurrahman, “SDG, kara operasyonlarını başlatmak için yapılan hazırlık kapsamında, bölgeye daha fazla askeri takviye gönderiyor” ifadelerini kullandı.

Deyr-i Zor’da yer alan Hecin bölgesinde askeri operasyonların askıya alınmasından bu yana, SDG güçlerinin operasyonları DEAŞ’ın saldırılarına cevap vermekle sınırlıydı.

Uluslararası koalisyonun DEAŞ’a yönelik hava saldırıları devam ederken, SOHR’a göre, koalisyonun bu saldırılarında DEAŞ unsurlarının yanı sıra örgüt mensuplarının aileleri, çocuk ve kadınlarından onlarca sivil hayatını kaybetti.

Türkiye, bazı Suriyeli muhalif gruplarla işbirliği içinde Afrin bölgesinin kontrol altına almasının ardından YPG’ye karşı yeni bir askeri operasyon başlatma tehdidinde bulundu.

Ankara’nın bu tehditleri, Washington’un müttefiği olan gruplar ile arasında her zaman gerginlik yarattı.

Türkiye, uzun yıllardır silahlı isyan hareketi yürüten PKK’nın bir uzantısı olarak gördüğü YPG’yi ‘terörist’ olarak sınıflandırırken, aynı zamanda sınırları yakınında Kürt özerk bir bölgenin kurulmasından da endişe ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen ayın sonunda yaptığı açıklamada, “Bu terör örgütüne yakında kapsamlı ve etkili bir şekilde saldıracağız. Her zaman söylediğim gibi, bir gece aniden gelebiliriz” dedi.