Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, DEAŞ’a karşı operasyonlarını yoğunlaştırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin kuzeydoğudaki terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye-Irak sınırı yakınındaki Haseke kırsalının yoğun güvenlik operasyonlarına tanık olduğunu belirterek, uluslararası koalisyon güçleri ile SDG ortaklığındaki operasyon odasının, Tel Hamis yakınlarında en az 5 köye baskınlar düzenlediği bilgisini verdi.

Suriye-Irak sınırı yakınındaki beş köyde gerçekleşen baskınlarda, Irak’ın Selahaddin ilinden Haseke’ye ‘mülteci statüsünde’ gelen biri lider olmak üzere 5 DEAŞ militanın yanı sıra Irak ve Suriyeli yaklaşık 30 kişi de DEAŞ’a üye oldukları şüphesiyle yakalanarak SDG ve uluslararası koalisyon güçlerine ait gözaltı merkezlerine teslim edildi.

Öte yandan, muhaliflere ait SMART haber ağında yer alan bir haberde, ABD’ye ait askeri konvoyların ‘Irak Kürdistan’ bölgesinden Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetine girdiği duyurularak, “Askeri ve lojistik yardım içeren askeri konvoy, iki gün önce Simelka kapısından içerisinde ABD üssünün bulunduğu Tel Beydar köyüne girdi” ifadeleri kullanıldı.

SMART’a konuşan aktivist Suheyb el-Caber, Suriye rejimi ve onlara bağlı olan İran milis güçlerinin, özellikle şehir merkezinde halkın ve muhaliflerin evlerine el koyduğunu, bunun Deyr-i Zor da olmak üzere rejim denetimi altındaki bütün şehir ve kasabalarda görüldüğünü ifade etti.