Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Deyr-i Zor kırsalında ilerleyişe geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürt ve Arap savaşçılardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD’nin hava desteğiyle, DEAŞ terör örgütüne karşı Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor kent kırsalında ilerleyişe geçti. Washington yönetimi ise Suriye’deki muhalif grupları silahlandırmaya devam edeceğini ilan etti.

ABD’ye ait Harry S. Truman uçak gemisinden kalkış yapan savaş uçakları, 3 Mayıs günü DEAŞ terör örgütünün Suriye’deki mevzilerine yönelik saldırılar düzenlemişti.

Harry S. Truman uçak gemisi, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından 13 Nisan günü Esed rejimine yönelik düzenlenen askeri operasyonlardan 5 gün sonra 18 Nisan günü ABD’nin Doğu Akdeniz’deki donanmasına katılmıştı.

“Operasyonlara destek olmak için çalışmalarımıza başladık”

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, Harry S. Truman gemisinin, Uluslararası Koalisyon Güçleri ve NATO’ya destek vermek amacıyla Doğu Akdeniz’e geldiği bildirilmişti.

Savaş Gemisi’nin komutanı Nicolas Deina, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “2014 yılında DEAŞ terör örgütüne karşı başlatılan ve halen devam eden askeri operasyonlara destek olmak için çalışmalarımıza başladık” dedi.

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından desteklenen SDG savaşçıları, dün gece düzenlediği operasyonlarla Deyr-i Zor’un doğusundaki Hecin beldesini ele geçirdi.

Konuya ilişkin AFP’ye bir açıklama yapan SDG’ye bağlı Deyr-i Zor Askeri Meclisi Komutanı, “Kuvvetlerimiz, DEAŞ terör örgütünün Deyr-i Zor’da kontrol ettiği son belde olan Hecin beldesini Pazartesi gecesi ele geçirdi” ifadelerini kullandı.

Deyr-i Zor kent merkezinin 70 kilometre doğusunda bulunan Hecin beldesi yaklaşık 100 bin nüfusa sahip. Fırat Nehri kıyısında bulunan belde, 2014 yılında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolünde bulunurken DEAŞ terör örgütü tarafından işgal edilmişti.

Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin hava desteğiyle SDG tarafından 2015 yılında başlatılan operasyonlar sonucunda kontrolündeki bölgelerin büyük kısmını kaybeden DEAŞ terör örgütünün elinde yalnızca Deyr-i Zor’un doğusundaki Irak-Suriye sınırında bulunan el-Suse, Hari ve el-Bağuz beldeleri ile Fırat Nehri kıyındaki küçük birkaç köy kaldı.

Pentagon, SDG’ye ayırdığı bütçeyi artırdı

Öte yandan, Russia Today (RT) haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), SDG militanları için ayrılan eğit-donat bütçesini artırmayı planlıyor. Pentagon, 2019 bütçesinde, Suriye’de ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek için 550 milyon dolar ayırdı. SDG’ye ayrılan bütçenin 300 milyon dolarını eğit-donat programı, 250 milyon dolarını ise sınır güvenlik gücü oluşturulması oluşturuyor.

Bütçe tasarı belgesinde ABD, 2018 mali yılında toplam 1,8 milyar dolar ayırdığı “IŞİD karşıtı operasyonlar kapsamında Irak ve Suriye’de eğit-donat programına” 2019 mali yılı için 1.4 milyar talep etti.

Pentagon tarafından belirlenen plana göre, SDG militanlarına sağlanan eğit-donat finansmanı bazı muhalif grupları da içine alacak şekilde genişletilecek. Edinilen bilgilere göre, plan kapsamında ABD Kongresi’ne yeni bir Suriye gücü oluşturulması için proje sunulacak.

Suriye’nin güneyindeki Tenef askeri üssünde muhalif savaşçılara eğitim veren ABD güçleri, ülkenin kuzeyindeki Rakka, Haseke ve doğudaki Deyr-i Zor vilayetlerinde SDG tarafından DEAŞ terör örgütüne yönelik sürdürülen askeri operasyonlara hava desteği ve askeri danışmanlık desteği sağlıyor.