Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Deyr-i Zor’da bir gaz sahasının kontrolünü sağladı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçleri ve Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ kontrolü altındaki Deyr-i Zor ve Rakka’yı geri almak için operasyonlara devam ediyor. DEAŞ, cepheler boyunca maruz kalınan hava saldırıları ve askeri operasyonların baskısı altında geri çekilmeye başladı.

Fırat’ın doğusundaki şiddetli çatışmalar, ‘Ada Fırtınası’ kuvvetleri ve başka bir cephedeki DEAŞ unsurları arasında bu bölgedeki petrol sahaları çevresinde gerçekleşiyor.

SDG lideri Ahmed Ebu Havle, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Fırat Nehri’nin doğu kıyılarında günlerce süren çatışmaların ardından kuvvetlerin, Deyr-i Zor bölgesindeki büyük bir doğalgaz sahasını DEAŞ’tan geri aldıklarını belirtti.

Reuters haber ajansına açıklama yapan Ebu Havle, ülkenin doğusundaki eyaletleri kontrol etmek için bu ay başlatılan saldırılardan bu yana Konogo gaz sahasının, SDG tarafından kontrol edilen bu türdeki ilk saha olduğunu bildirdi. Ayrıca, Suriye ordusu ve müttefiklerinin, SDG mevkilerinden 4 kilometre uzakta bulunduğuna dikkat çekti.

Ebu Havle, “SDG, Deyr-i Zor’un doğu kırsalında yer alan el-Ezba ve Konogo petrol şirketlerini ele geçirmeyi başardı” açıklamasında bulundu. Ancak, doğu bölgeleri haberlerini aktaran Fırat Post Şebekesi Müdürü Ahmed el-Ramazan, Deutsche Press’e (DPA) yaptığı açıklamalarda, ABD deniz piyadelerinin, DEAŞ’ın saldırılarının ardından, doğalgaz sahasını ele geçirdiğini bildirdi. SDG’nin sahaya girmesinin engellendiğini belirten el-Ramazan, “Arap olan bazı unsurlar sahaya geldi, ancak oradan çıkarıldılar. Saha, ABD kuvvetleri kontrolü altında kaldı” dedi.

Öte yandan, SDG, Deyr-i Zor’un doğu kırsalında ilerlemeye devam ettiği ve Atallah ve el-Cufra petrol sahalarının kontrolünü sağlamaya yaklaştıkları kaydedildi. DEAŞ’ın bölgede sıkıştırılmasının ardından, Fırat nehrinin doğu kıyısındaki köylere yönelik saldırı gerçekleşmesi bekleniyor.

Deyr-i Zor’daki DEAŞ örgütü, bir tarafta, SDG, diğer tarafta ise rejim kuvvetleri ve müttefikleri olmak üzere iki ayrı saldırıyla karşı karşıya…

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, Suriye uyruklu ve diğer unsurlar tarafından desteklenen rejim kuvvetleri ve DEAŞ militanları arasında Fırat Nehri’nin kıyılarında şiddetli çatışmalar olduğunu belirtti. Gözlemevi, kaynakların, rejimin kuvvetlerinin bölgede ilerleme kaydettiğini doğruladığını açıkladı. Mazlum, Marrat ve Hişam kasabasının büyük bir bölümünde kontrolün sağlandığını bildirdi.

Ayrıca rejim kuvvetleri ve müttefikleri, Deyr-i Zor’un kuzeybatı kırsalındaki ve Fırat Nehri’nin batı kıyılarındaki köy ve kasabalarda kontrolü sağladı.

Rakka’da ise, cepheler, bir taraftan SDG, diğer taraftan ise DEAŞ unsurları arasındaki çatışmalara tanık oluyor. Aktivistler, DEAŞ’ın kontrolü altındaki mahallelerde iki taraf arasında hala şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtti.

Rus ve rejime ait diğer savaş uçakları ise, Rakka’da bulunan DEAŞ’ın kontrolü altındaki Madan bölgesine yönelik saldırılar gerçekleştiriyor.