Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Deyr-i Zor’daki petrol yataklarını ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kaybettiği şehirleri ve köyleri geri almak için DEAŞ ile mücadeleye devam eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Deyr-i Zor kırsalındaki Cafra petrol yataklarını ele geçirdi.

Konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili, “Cizre’nin Fırtınası adını verdiğimiz operasyonda SDG ilerlemeye devam ediyor. Belirlenen askeri planlara adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

Cafra petrol yatakları, Deyr-i Zor kırsalında bulunan en önemli petrol yatağı olarak biliniyor. Bu gelişme, geçtiğimiz hafta Konoko gaz rezervlerinin ve Azba şirketinin bulunduğu bölgenin ele geçirilmesi üzerine gerçekleşti.

Atılan bu adım, koalisyon uçaklarının Deyr-i Zor’un güneyindeki birkaç noktayı bombalamasıyla eşzamanlı geldi. Bu süreçte DEAŞ rejim güçlerine karşı daha fazla cephe açarak savaştığı alanı genişletti. Rejim güçleri adına konuşan askeri bir kaynak, kendileriyle DEAŞ arasında Serda bölgesinde şiddetli çatışmaların meydana geldiğini fakat DEAŞ’ın saldırısını püskürttüklerini ifade etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin, DEAŞ’ın elinde bulundurduğu bazı bölgeler ve Deyr-i Zor’da yaklaşık 300 kilometre gibi bir alanda hakimiyeti geri aldığını kaydetti.

Yaşanan bu şiddetli operasyonlar, DEAŞ’ın rejim güçlerini dağıtmak için karşı saldırıya geçmesinden iki gün sonra başlamıştı. DEAŞ’a ait yüzlerce militan, rejim güçleri saflarına ağır hasarlar vermişti. Ancak aynı saldırıda DEAŞ da büyük darbe almış ve 128 militanı öldürlümüştü.

Devam eden çatışmalarla ilgili bilgi veren SOHR, Ruslara ait olduğu tahmin edilen uçakların, Deyr-i Zor kırsalının doğusunda yer alan Ebrehiye köyünü bombalaması sonucu 6 sivil vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade etti. Öte yandan, Rus veya Koalisyon birliklerine ait savaş uçaklarının Kuzey’de bulunan Meyadin köyünü bombalaması sonucu 8 vatandaş daha can vermişti.