Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Rakka’da Öcalan posteriyle ‘Zafer’ kutlaması yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde yer alan PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin kadın kolu YPJ, Rakka’nın DEAŞ’tan kurtarıldığını ilan ettiği basın açıklamasından sonra kentteki el-Naim kavşağında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini açarak sevinç gösterileri yaptı.

YPJ içindeki kadın militanların müzik eşliğinde Rakka’nın DEAŞ’tan kurtarılmasını halay çekerek kutladı. Şarku’l Avsat’a bir açıklama yapan, YPJ Resmi Sözcüsü Nesrin Abdullah, YPJ’ye bağlı kadın savaşçıların, daha önce Ezidilerin DEAŞ’tan kurtarılması operasyonuna sağladığı katkıya dikkat çekerek, YPJ savaşçılarının Rakka’nın kurtarılmasında da önemli roller üstlendiğini söyledi.

Suriye’nin kuzeyindeki Rakka kenti, devrim hareketinin başlangıcından bu yana beşinci kez el değiştiriyor. DEAŞ terör örgütü, 2014 yılında Rakka’yı ele geçirerek kentte hilafet etmişti. YPJ militanlarının sevinç gösterileri düzenlediği el-Naim Kavşağı, DEAŞ militanları tarafından idam alanı olarak kullanılıyordu.

Mart 2011’de Suriye’de başlayan halk ayaklanmasının ilk döneminde Esed rejimi kontrolünde olan Rakka, 2013 yılında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolüne geçmişti. Aynı yıl Ahrar el-Şam ve Nusret Cephesi’nin kontrol altına aldığı şehir, 14 Ocak 2014 tarihinde DEAŞ terör örgütü tarafından ele geçirilmişti.