Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Rakka’da olağanüstü hal ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin Rakka şehrindeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Rakka İç Güvenlik Güçleri, DEAŞ’ın saldırısından endişe edildiği için şehirde 48 saat için olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Rakka İç Güvenlik Güçleri tarafından SDG’nin web sitesi üzerinden yapılan açıklamada, DEAŞ’a bağlı paralı askerlerin kamu güvenliği ve istikrarını zayıflatacak saldırılar gerçekleştirmek üzere Rakka’ya girdiğine dair bilgilere ulaştıkları bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Açıklamada, bu sabah saat 05:00’dan Salı günü sabah 05:00’a kadar Rakka şehrinde olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bilgisi yer alırken, teröristler ortadan kaldırılana kadar yasağa uyulması gerektiğinin altı çizildi.

DEAŞ, Rakka’dan çıkarıldığından beri SDG güçlerine karşı defalarca saldırı düzenledi.

Saldırıları DEAŞ üstlendi

DEAŞ’a bağlı AMAK haber ajansı, Rakka’nın kuzeydoğusunda bulunan Türkmen bölgesinin güneyinde birkaç gün önce gerçekleşen patlamanın DAEŞ tarafından düzenlendiğini duyurdu.

SDG unsurlarından biri, 15 Haziran’da Rakka kentinin kuzeyindeki kontrol noktasında düzenlenen bir saldırıda öldürülürken, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen başka bir saldırıda SDG’ye bağlı 5 polis öldürüldü.

Olağanüstü hal gerekçesi ne?

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, “DEAŞ buradan kovulduğundan beri şehrin içinde bir saldırı gerçekleştirmedi. Olağanüstü hal, SDG ile şehirdeki silahlı gruplardan biri arasındaki gerginlik nedeniyle alındı” diye konuştu.

Şehrin kontrolünü ele geçirdiler

ABD tarafından desteklenen SDG, DEAŞ’a karşı 4 ay süren savaştan sonra geçtiğimiz Ekim ayında şehrin kontrolünü ele geçirmişti. Şu an polis tarafından eğitim gören SDG unsurları şehirde konuşlanmış durumda.