Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Rakka’da ‘Tarihi bir zafer’ kazandığını ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), bugün, Rakka’nın tamamen özgürleştirildiğini resmi olarak ilan ederek, ‘Tarihi bir zafer’ kazanıldığını açıkladı.

Açıklamada, savaştan arta kalan tehlikelerin giderilmesinden sonra kentin yeniden imarı için kent yönetiminin sivil bir meclise bırakılacağı bildirildi.

SDG Resmi Sözcüsü Talal Silo, Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bu tarihi zaferi bütün insanlığa armağan ederken, Suriye ve dünyanın birçok yerinde DEAŞ zulmüne maruz kalan bütün terör kurbanlarını ve şehitleri saygıyla anıyoruz” dedi.

Silo, açıklamasında, “SDG Genel Komutanlığı adına, bugün, gururla Rakka’nın özgürleştirildiğini ilan ediyoruz. DEAŞ’ın sözde hilafet merkezinde yenilgiye uğratılarak sürüldüğünü büyük bir onurla bütün dünyaya bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Silo, basın toplantısına katılan gazetecilerin, kentin idaresine ilişkin sorduğu sorulara, “Mayın temizleme işleminden sonra kentin yönetimini Rakka Sivil Meclisi’ne bırakacağız” ifadelerini kullandı.

SDG, geçtiğimiz salı günü, 4 ay süren şiddetli çatışmalardan sonra önde gelen yerel aşiret liderlerinin girişimleriyle DEAŞ militanlarının teslim olmasıyla Rakka’nın tamamen kontrol altına alındığını ilan etmişti.