Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG Rakka’nın merkezine yaklaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin kuzeydoğusunda, DEAŞ örgütünün kalesine doğru Rakka şehrinde ilerleyişini sürdürüyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, SDG’nin şehrin yüzde 60’ından fazlasını kontrolü altına aldığını ifade etti.

SDG’nin Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “SDG’nin Rakka merkezine bitişik el-Reşid köyünü ele geçirmesinden sonra savaşın saatler içerisinde şehir merkezinin derinliklerine doğru taşınacağını” söyledi.

Ayrıca Rakka’nın yüzde 70’inin kontrol altına alındığının iddia edilebilir olduğunu, operasyonların yavaşladığını reddederek, sivil kayıplardan kaçınmak için çizilen plana göre sürdüğünü ve şehrin içerisinde DEAŞ militanlarının sayılarının hala çok olduğunu ve dar bir alanda mahsur kaldıklarını açıkladı.

Öte yandan Gözlemevi, ‘Büyük Savaş’ adıyla DEAŞ işgalindeki Rakka kent merkezine yönelik 6 Haziran’da başlatılan operasyon kapsamında SDG’nin 17.6 kilometre karelik olduğu tahmin edilen Rakka şehrinin yüzde 60.1’lik alanını kontrolü altına aldığına ve şehrin yaklaşık yüzde 39.9’luk alanının örgütün kontrolü altında kaldığına işaret etti.

Gözlemevi, SDG’nin şehrin batısındaki Sebahiye, Rumaniye, Kadisiye ve Yermuk mahallelerini ve şehrin doğusundaki el-Meşleb, el-Batteni ve Sinaa mahallelerinin tamamını ele geçirdikten sonra şehirde ilerleyişini daha da artırabileceğine dikkat çekti.

SDG’nin ilerleyiş operasyonlarına uluslararası koalisyon uçaklarının yoğun ve şiddetli bombardımanları eşlik ediyor. Gözlemevine göre bombardımanın artması haziran’ın beşinden beri en az 789 sivilin ölümüne sebep oldu.

Uluslararası Koalisyon Güçleri Komutanı General Stephen J. Townsend, koalisyonun saldırıları sonucunda Rakka şehrinde onlarca sivilin ölüm raporu hakkında bilgi verdi.
Bağdat’ta ABD Savunma Bakanı James Mattis ve ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile beraber düzenlenen ortak basın toplantısında Rakka’daki yüksek sivil kayıp raporlarının teyit edilmesini istedi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephen Dujarric, son 24 saat içerisinde Rakka’da hava saldırılarında birçok kurban olduğuna işaret eden teyit edilmemiş raporlarla ilgili olarak endişe duyduklarını ifade etti.

Dujarric, BM’nin Rakka şehrinde sivillere karşı yapılan saldırıları kınadığını vurguladı.