Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Rakka’nın yüzde 90’ını kontrol altına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin kuzeyinde bulunan Rakka’nın yüzde 90’ını kontrol altına aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bugün yaptığı açıklamada, şehrin geri kalanının da DEAŞ unsurlarından temizlenmesi için çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

Gözlemevi müdürü Abdurrahman, “Uluslararası İttifak’ın yoğun hava saldırısı sonucunda DEAŞ militanları şehrin 5 mahallesinden çekildi. Şehrin yüzde 90’ı temizlendi. Şehir şu an SDG’nin kontrolü altında” açıklamasında bulundu.

Gözlemevi, DEAŞ unsurlarının çekildiği mahallelerin Suriye’nin kuzeyinde bulunduğunu ve DEAŞ militanlarının şehrin güvenli bölgelerine kaçtığını bildirdi.

Abdurrahman’a göre DEAŞ’ın tuzakladığı mayınların yoğunluğu nedeniyle SDG’nin ilerlemesi zor olacak.

‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonunun sözcüsü Cihan Şeyh Ahmed, “Hedefimize ulaşıncaya kadar operasyonumuz devam edecek” dedi.

Rakka’da son aylarda yaşanan şiddetli çatışmalar onlarca sivili kaçmaya zorladı. Ayrıca Uluslararası İttifak’ın hava saldırıları onlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

ABD tarafından desteklenen Kürt ve Arap unsurlarından oluşan SDG, 2014 yılından bu yana DEAŞ’ın en büyük kalelerinden biri olan Rakka çevresinde 7 aydır operasyonlarını sürdürüyor.