Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG Rakka’yı Sivil Meclis’e teslim etmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Demokratik Güçleri, (SDG) radikal terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki en güçlü kalesi olan Rakka’nın temizlendiğini resmi olarak duyurdu. Kentin güvenliği, Rakka Güvenlik Güçleri’ne devredilecek. SDG, şehrin idaresini de Sivil Meclis’e teslim edecek.

Washington tarafından desteklenen SDG, salı günü örgüt üyelerini kovduktan sonra, özellikle hastane, belediye stadyumu ve El-Naim kavşağını da kontrol altına alarak tam bir hakimiyet kurdu.

“Bazı birlikler geri çekildi”

‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonu komutanlarından Rojda Felat AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bazı birlikler geri çekildi, ancak kalan birkaç tarama operasyonunu bitirene kadar şehirde kalacağız. Daha sonra şehri Rakka Sivil Meclisi’ne teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Meclis, geçtiğimiz nisan ayında şehri ve çevresindeki kırsalı yönetmek için Rakka’nın önde gelen aşiretlerinin ve siyasi figürlerin üst düzey yetkililerini içeren sivil grup tarafından oluşturuldu. Bu sırada aşırılık yanlısı örgütü şehirden atmak için yapılan operasyonlar devam etmekteydi.

SDG’nin medya ofisi müdürü Mustafa Bali, “Askeri operasyonlar bittikten sonra, kuvvetlerin büyük bir kısmı DEAŞ’la çatışmak için Rakka’dan ayrılıp aralarında Deyr-i Zor’un da bulunduğu diğer bölgelere taşındı” ifadelerini kullandı.

SDG, Sivil Meclis liderliğinde yapılan anlaşma ile yüzlerce örgüt elemanının teslim olması sonrasında şehrin tamamını kontrol altına aldı.

Örgüte bağlı üyelerin hala şehirde bulunması ihtimaline karşı ve aşırılık yanlılarının yoğun bir şekilde döşedikleri mayınları imha etmeye yönelik tarama faaliyetleri devam etmekte.

Arama faaliyetlerine örgüt üyeleri de katılıyor

SDG sözcüsü Tallal Silo, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar herhangi bir örgüt üyesiyle karşılaşmadım” diyerek tarama faaliyetlerinin teslim olan örgüt üyeleri ile birlikte yürütüldüğüne dikkat çekti.

Silo, SDG istihbarat yetkililerinin de Suriyeli DEAŞ üyeleri ve farklı uyruklara sahip örgüt elemanları ile birlikte arama faaliyetlerine katıldığını belirtti.

Rakka şehrinin kontrolünün ele geçirilmesi, son aylarda Suriye ve Irak’ta ağır kayıplara uğramış olan DEAŞ için büyük bir gerileme demek oluyor.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, 2014 yılında iki ülkede ilan ettiği hilafet topraklarının yüzde 87’sini kaybetti.

Astana görüşmelerinin yeni tarihi açıklandı

Öte yandan, Kazakistan hükümeti Suriye rejimi ve muhalefet grupları temsilcilerinin gerçekleştirdiği özellikle de rehine ve esirlerin sorunun ne olacağı konusundaki görüşmelerin yeni turunun 30 -31 Ekim tarihlerinde Astana’da başlayacağını açıkladı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından açıklanan bu yeni tur, Rejim destekçisi Rusya, İran, Suriyeli Muhalifleri destekleyen Türkiye arasında gerçekleştirilen müzakerelerin yedinci oturumu olacak. Söz konusu görüşmeler sonucu daha önce, Suriye’de dört bölge çatışmasızlık bölgeleri olarak belirlenmişti.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmelerin rehine ve mahkumların serbest bırakılması ve kayıp kişilerin aranması için bir çalışma grubunun temellerini oluşturmak üzere gerçekleştirileceği belirtildi.

Açıklamada, müzakerelerde katılımcıların ayrıca terörizmle ilgili konuların da ele alınacağını ve mayınların çıkarılması konusunda ‘ortak bir bildiri’ yayınlayacakları bildirildi.

Astana’daki barış görüşmeleri, Cenevre’deki siyasi görüşmelere paralel olarak gerçekleşirken askeri ve teknik konulara odaklanıyor.

Müzakereler, 330 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve altı yıldır milyonlarca kişinin evinden edildiği çatışmaları sona erdirmeyi hedeflemekte.