Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG, Rusya’yı birimlerini bombalamakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin doğusundaki Kuniko gaz tesisini ele geçirmesinden iki gün sonra Rusya’nın tesisdeki birimleri bombaladığını iddia etti.

Cizre’nin Fırtınası operasyonun resmi sözcüsü Al Abdallah, “Rusya havadan saldırarak, çok sayıda askerlerimizin bulunduğu Koniko gaz tesisini bombaladı. Saldırıoda şimdilik 6 kişinin yaralandığı biliniyor” dedi.

Bombalama sonucu maddi hasarların meydana geldiğine dikkat çeken Al Abdallah, sözlerine şöyle devam etti, “Rusya’nın bombalamasının ardından, rejime bağlı Suriye uçakları da baskınlarla karşılık verdi. Havan top atışları halen sürüyor.”
Suriye Demokratik Güçlerinin, Deyr-i Zor’un doğu kırsalının hedef alındığına dair Rusya’ya ve Rejim Güçlerine yönelik ikinci suçlaması. 16 Eylül’de Suriye-Rus bombardımanında altı savaşçı yaralanmıştı. Rusya ise suçlamaları reddediyor.

Deyr-i Zor’da Rejim ve SDG aynı anda operasyon yapıyor

Deyr-i Zor şu anda iki tür operasyona şahitlik ediyor: Birincisi, Rusya desteği ile Suriye Rejim Güçlerinin Deyr-i Zor’un batı kırsalında yürüttüğü operasyon. İkincisi ise, uluslararası koalisyon desteği ile SDG’nin doğu kırsalında aşırıcı gruplara karşı yürüttüğü operasyon.

SDG’nin, Cumartesi günü Koniko gaz tesislerine hakim olmasından sonra bombardıman gerçekleşti.
Al Abdallah ise, konuşmasında “Kendimizi savunma hakkına sahibiz” dedi.
Rejim kuvvetlerinin en yakın kontrol noktası Hişam beldesinde bulunuyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevine göre ise burası, SDG’nin Deyr-i Zor’un doğu kırsalında bulunan kontrol noktasına yaklaşık 2 kilometre kadar uzakta.

“Sınır çizgisine saygı gösterilmeli”

SDG, 9 Eylül’de, Fırat’ın doğusunda, Suriye Rejimi ve onun destekçisi Rusya ile hiçbir koordinasyonlarının olmadığını açıklamıştı. Aynı şekilde Uluslararası Koalisyon da, Suriye’nin doğusundaki aşırılıklara karşı sürmekte olan savaşlarda, Rusya ile aralarındaki bu sınır çizgisine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu sınır ise, aşırıcılık yanlılarına karşı savaşan taraflar arasında hiçbir çatışma yaşanmamasını sağlamak adına, Rakka (doğu) eyaletinden Fırat nehri boyunca ilerliyor ve Deyr-i Zor’da sona eriyor.