Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG’den Menbiç iddialarına yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

SDG’nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı İlham Ahmed, Kamışlı’ya ziyaret eden muhalefet heyeti ile Menbiç’teki gelişmeler arasında bağlantı olduğu iddialarını yalanladı.

Ahmed, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Başından beri diyalogdan yanaydık, çünkü bu krizin çözümü için tek yol. Ziyaretin Menbiç’de yaşananlarla hiçbir ilgisi yok. Siyasetçilerin yer aldığı heyet, Haseke bölgesinde siyasi oluşumlarla görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin odağında Kürtlerin rejim ile diyalog kurma imkanı vardı. Biz kendi adımıza kimlik ayırt etmeksizin bütün Suriyelilerin haklarına vurgu yaptık.”

Kamışlı kentine ziyaret gerçekleştiren heyetin içinde yer alan muhalif Suriye Demokratik Cephesi Genel Sekreteri Mahmud Muri ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, heyetin Kamışlı’da gerçekleştirdiği ziyaretin rejim tarafından verilmiş bir görev değil Suriyeliler arası diyalog kongresine hazırlık çalışmaları kapsamında olduğunu söyledi.

Heyetin Kamışlı’da çok sayıda Arap ve Kürt siyasi oluşum ile istişarelerde bulunduğunu dile getiren Muri, “Herkes Şam’a ön şart olmadan diyalog heyeti gönderme konusunda hemfikir. Biz Suriye’nin yıllardır içinde olduğu krizden çıkış için bir mesaj vermeye geldik” şeklinde konuştu.

Suriye’nin başkenti Şam’da yakın zamanda Suriyeliler arası diyalog kongresi düzenlenmesini umut ettiğini ifade eden Muri, “Bu Suriye hükümetinin elinde. Biz hükümetin mesajını taşımıyoruz. Bu kongrenin düzenlenmesi için Suriye’deki bütün siyasi oluşumlarla ortak çalışıyoruz ancak kongrenin ne zaman düzenleneceğinin kararını hükümet verecek” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Suriye’nin kuzey doğu bölgelerini kontrol altında tutan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile diyalog halinde olduklarını açıklamıştı.