Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SDG’den Rakka’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rakka’nın kontrolünü eline geçiren Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ militanlarının şehre sızdığını ve saldırılar gerçekleştirmeyi planladıkları iddiasıyla dün Rakka’da 3 günlük sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etti.

Tanıklar Reuters’e “SDG’ye bağlı Rakka İç Güvenlik Güçlerinin şehir genelinde kontrol noktaları oluşturduğunu ve dün gece geç saatlerde yasağı yürülüğe soktuklarını” ifade etti. Örgüt militanlarının kalesi olan Rakka’da dün şafak vaktinden başlayıp Salı gününe kadar sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

SDG kaynakları yaptıkları açıklamada, “Şehirde olağanüstü halin empoze edilmesi “ihtiyati tedbirler” çerçevesinde geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “İstihbarat servisi, terörist grupların paralı askerler için çalıştığına dair bilgi edinebildi. Terör unsurlarının şehri terk etmesini ve şehre girmesini engelledi” denildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), çoğunluğu Arap olan Rakka Devrimci Tugayları’ndan 200’den fazla üyesinin SDG tarafından tutuklandığını bildirdi.

Tutuklular arasında, Ebu İsa olarak bilinen tugay komutanı yer alıyor.

100 binden fazla şehir sakini, bölge gençlerinin SDG tarafından zorla silah altına alınmasına ve Arap halka ayrımcı politikalar uygulanmasına tepki gösteriyor.