Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seçime günler kala Pakistan’da en güçlü aday İmran Han | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’da seçimler yaklaşırken, Başbakanlık koltuğu için iki güçlü aday öne çıkıyor. İnsaf Hareketi Partisi lideri eski bir Kriketçi olan İmran Han, seçimlerin en büyük adayı olarak görülürken, son anketlere göre, Başbakanlık yarışını da önde götürüyor.

İmran Han’ın en önemli rakibi ise yolsuzluk davaları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in kardeşi İslam Ligi Partisi’nin adayı Şahbaz Şerif.

Yaklaşık 200 milyon nüfusa sahip Pakistan’da milyonlarca seçmen 25 Temmuz günü 342 sandalyeli Parlamento üyelerini belirlemek için sandık başına gidecek. Seçimlerin, İslam Ligi ve İnsaf Hareketi partileri arasında kıyasıya bir yarışa sahne olması bekleniyor. İki partinin yanı sıra, bölgesel çapta etkili olan partiler de var. Bunlardan Pakistan Müslümanları Ligi Partisi, Karaçi kentinde etkili olurken, Cemaati İslami ve Pakistan İslam Alimleri Birliği, ortak bir aday belirleyerek, etkili olmaya çalışacak. Geçmişte iktidar deneyimi yaşayan Pakistan Halk Partisi ise küçük bir parti haline gelmiş durumda.

Son anketlere göre, Navaz Şerif’in partisi olan İslam Ligi, parlamentoya en fazla vekil gönderen Pencap eyaletinde açık ara önde gözüküyor. Ülkenin önemli anket şirketlerinden Galub’un paylaştığı bilgilere göre, Pancap eyaletinde İslam Ligi’nin oy oranı yüzde 34 iken, İnsaf Hareketi Partisi’nin oy oranı ise yüzde 26 seviyesinde.

Siyasi analistler, eski Başbakanı Navaz Şerif hakkındaki yolsuzluk davasında verilen hüküm, İslam Ligi partisi içindeki bölünmeleri artırıyor. Parti saflarından parlamentoya katılan ve seçim yarışında şansı yüksek olan 42 vekil, stratejik ve siyasi sebeplerden dolayı parti yönetiminden desteklerini çektiklerini dile getirdi.

Pakistan seçimerinde son durum ne?

İnsaf Hareketi Partisi’nin Pakistanlı siyasetçiler arasında bir cazibe merkezi haline gelmesi de önemli bir gelişme olarak görülüyor. Anketlere göre, İslam Ligi Partisi’nin çok sayıda seçmeni, İmran Han liderliğindeki İnsaf Hareketi’ne kaymış durumda.

İmran Han’ın karizmatik ve güçlü kişiliğinin yanı sıra, İslam Ligi Partisi içindeki tepkiler ve Pencap seçmeninin askeri müesseselere duyduğu öfke, oyları İnsaf Hareketi’ne yönlendiren etkenler arasında gösteriliyor. İmran Han ise her fırsatta, kendisini seçimlerin en güçlü adayı olarak göstermekten geri durmuyor.

İnsaf Hareketi Sözcüsü, hareketin lideri İmran Han hakkında yaptığı bir açıklamada, “Partimiz, Pakistan’ın tüm bölgelerinde seçim yarışı verecek. Çünkü İmran Han’ın dediği gibi partinin tek bir bölgede yarışa girmesi diğer bölgelerde oyların bir tarafa yığılmasına sebep olabilir” şeklinde konuştu.

İmran Han, 5 seçim bölgesinin tamamında yarışa girecek

Pakistan’da geleneksel olarak parti liderleri, bir ya da iki bölgede seçim yarışı veriyor. Ancak, İnsaf Hareketi’nin resmi sözcüsünün açıklamalarına göre, İmran Han, kendisini ulusal bir lider olarak sunmak için Pakistan’daki 5 seçim bölgesinin tamamında yarışa girmeyi düşünüyor.

İmran Han’ın, etnik siyasetin merkezi konumundaki Karaçi’de de seçim yarışı verecek olması gözlemcileri şaşırtıyor. Urduca’nın yoğunlukta konuşulduğu Karaçi’de son seçimlerde, Cemaati İslami’nin adayını parlamentodaki başkanlık konseyine göndermişti.

İmran Han ise Karaçi’de etnik temelli bir siyaset gütmeyerek, bölgede yeni bir yönelim getirmeyi amaçlıyor. Partisi’nin Pencab’daki siyaseti ise geleneksel siyasetini sürdürüyor.

Navaz Şerif’e tepki gösteren seçmen İmran Han’a yanaştı

Navaz Şerif’e tepki gösteren seçmenlerin büyük çoğunluğu, İmran Han’a kayarken, bu yönelimin seçim gününe kadar sürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, İmran Han’ın seçim yarışına İslam Ligi Partisi’nin kalesi olarak tabir edilen Lahor’dan başlayarak, büyük bir risk aldığı da öne çıkan yorumlar arasında.