Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seine Nehri yükselmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris’te yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle Seine Nehri’nin su seviyesi giderek yükseliyor. Ulaşım büyük ölçüde aksarken, civardaki müzeler de gerekli önlemleri almaya devam ediyor.

Bir ay boyunca süren yoğun yağışlardan sonra, Fransa’nın başkenti Paris’ten geçen Seine Nehri’nin seviyesi bu sabah 5.70 metreye ulaştı.

Meteorologlar, Seine Nehri’ndeki su seviyesinin bu hafta sonu tekrar yükselişe geçeceğini belirtmiş, ancak Louvre Müzesi’nde eserlerin taşınmasına ve Orsay Müzesi’nin kapatılmasına neden olan 2016 senesindeki 6.10 metre olan su seviyesine ulaşmayacağı öngörülmüştü.

Parislilerin korktuğu en kötü senaryo, Seine Nehri’nin 1910 yılında ulaştığı 8.62 metreye yükselmesi ihtimaliyle büyük bir sel yaşanması. Fakat önümüzdeki günlerde yoğun yağış beklenmediği için, bu senaryo oldukça zayıf görünüyor.

Sel nedeniyle, cuma günü bazı binaların zemin katlarını su basmış, şehir sakinleri ihtiyaçlarını karşılamak için caddelerde sandallarla dolaşmak zorunda kalmıştı.

Louvre ve Orsay müzeleri bodrum katlarını ziyaretçilere kapatırken, Paris’in kuzeyinde yer alan bir banliyöde bulunan ve 86 hastanın tedavi gördüğü sağlık merkezi tahliye edilmişti.

650’den fazla kişi tahliye edildi

Polis, Paris’te 650’den fazla kişinin tahliye edildiğini, bölgede elektriklerin kesildiğini ve birçok okulun da kapatıldığını bildirmişti.

Tren istasyonları ve bazı otoyollar önlem amaçlı kapatılırken, ünlü ‘Le Marconi’ restaurantı da kapılarını müşteriye kapamış, restaurant işletmecisi 40 bin eurodan fazla zarara uğrayacağını belirtmişti.

Fransa Meteoroloji İşleri Başkanlığı’na göre, Aralık ve Ocak ayları arasındaki yağışlar, 1900’dan bu yana, yaşanan en yoğun üçüncü yağış sayılıyor.

Fransa Çevre Bakanlığı Risk Önleme Direktörü, “Önümüzdeki hafta ortasından itibaren tekrar yağmur yağarsa, bu henüz bu sorunu bitirmediğimiz anlamına gelir” açıklamasında bulundu.

Ancak meteorologlar, su seviyeleri düşse bile, bunun yavaş yavaş gerçekleşeceğini belirtti.