Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Selame: Lübnan, kara para ve terörün finansmanı ile mücadelede örnek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Merkez Bankası Uluslararası Bankacılık Kuralları Birimi, başkent Beyrut’ta iktisat kongresi düzenledi.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame kongrede yaptığı konuşmada, Lübnan döviz kurunun istikrarlı olduğunu ve Lübnan’ın, kara para aklama ve terör finansmanlarını tasfiye etmede örnek bir ülke olduğunu vurguladı.

Selame, Lübnan’ın uluslararası standartlara ve yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere, özellikle de yolsuzlukla mücadele, kişisel verilerin korunması, uluslararası vergi bilgisi değişimlerinde şeffaflık, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konularındaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini aktardı.

Lübnan döviz kurunun istikrarlı olduğuna vurgu yapan Selame, “Lübnan Bankası, müşteri bilgilerinin ve kayıtlarının gizliliğini ve güvenliğini korumanın öneminin farkında” ifadelerini kullandı. Ayrıca Lübnan bankalarını, gelişmeleri ve uluslararası düzenlemeleri yakından takip etmeye çağırdı.

Hizbullah’ın bankacılık faaliyetlerini hedef alan yaptırımlar kanunu ABD kongresinin ardından, Aralık 2015’te Başkan Barack Obama tarafından onaylanmıştı.

ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) 15 Nisan’da söz konusu kanun gereğince yaptırımların başladığını, yaptırımlara uymayan bankaların ABD’deki bankalarla iletişiminin kesileceğini, yaptırım listesine alınacağını ve 250 milyon dolar para cezasına çarptırılacağını açıklamıştı.

Lübnan Merkez Bankası da haziran ayında yaptırım kararlarıyla uyumlu olarak Hizbullah’la bağlantılı 100 banka hesabının kapatıldığını duyurmuştu.

Banka hesaplarının kapandığının açıklanmasından birkaç gün sonra Beyrut’ta bir bankanın genel merkezi önünde iftar vaktinde bir bomba patlamış, patlamada can kaybı yaşanmazken binada hasar meydana gelmişti.

Olayı üstlenen olmamıştı ancak yaptırımların ardından Hizbullah’tan bankalara yönelik sert açıklamalar nedeniyle gözler Hizbullah’a çevrilmişti.