Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Serrac, askeri yetkililerle ordunun birleştirilmesini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Fayiz Serrac, dün, Başkent Trablus’ta Mısır’ın Başkenti Kahire’de Libya ordusunun birleştirilmesi için yapılan görüşmelere temsilcilerinin de katılımıyla, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu temsilcileriyle bir toplantı düzenledi.

Konuya ilişkin olarak, Fayiz Serrac’ın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Kahire görüşmelerine katılan komite, yapılan toplantıda, ordunun birleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması amacıyla düzenlenen toplantının sonuçlarına dair bilgi verdi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“Libya Ordusu, ulusa bağlılık ve Libya’nın bağımsızlığı ilkesi üzerine kurulmuş birleşik bir ordu haline gelecektir. Ordunun birleştirilmesi sürecinin başarısı, siyasi uzlaşı sürecinin başarısıyla yakından ilişkilidir. Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için bazı siyasi ve askeri tarafların ordunun birleştirilmesi çabalarını baltalamaya son vermesi gerekmektedir.”

Fayiz Serrac, Başkent Trablus’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Malta Dışişleri Bakanı Carmelo Abela ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğinin, kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması açısından önemli olduğunu vurgulayarak, siyasi, ekonomik ve hizmet alanındaki ortaklığın da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Abela ise açıklamasında, “Malta’nın Trablus Büyükelçiliği’nin çalışmalarına yeniden başlaması için çok yakın bir zamanda Trablus Büyükelçisi atanacak” dedi.

Öte yandan Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne bağlı Sirte Muhafız Kuvvetleri, dün, kentteki Caref semtinde, silahlı bir grup ile muhafız kuvvetleri arasında çatışmalar yaşandığını bildirdi. Semtte silahlı kişilerin bulunduğu bir eve düzenlenen baskında 8 kişi gözaltına alındı. Ayrıca, Muhafız Kuvvetleri, baskında, bomba yapımında kullanılan çok sayıda bakır ve elektrik kablosunun da ele geçirildiğini açıkladı.

Açıklamada, Sirte’de gözaltına alınan kişilerin kimliği ve DEAŞ militanı olup olmadıkları hakkında bilgi verilmedi.

DEAŞ militanları, geçtiğimiz yıl sonunda Sirte’den çıkarıldıktan sonra, kentin güneyindeki çöl bölgesine çekilmişti. DEAŞ militanları, söz konusu bölgede şehirlerarası karayollarını keserek, kimlik kontrolü yapmıştı. Bölgede bulunan hükümet güçleri ise, yeterli araç olmadığı gerekçesiyle, çölde üslenen DEAŞ militanlarına karşı operasyon gerçekleştiremediğini açıklamıştı.

Örgüte bağlı militanların Sirte’den çıkarılmasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen kent sakinleri DEAŞ militanlarının yeniden kente dönmesinden endişe duyuyor.

DEAŞ militanları, geçtiğimiz ay, Libya’nın kuzeydoğusundaki sahil şeridinde bulunan Misrata kentinde bir intihar saldırısı gerçekleştirmişti.

Emniyet kaynakları, Libya’nın batı sahillerinde bulunan kentlerde, DEAŞ’a bağlı uyuyan hücrelerin var olduğuna dikkat çekti. Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği toprakları kaybeden DEAŞ’ın Libya’daki kaosu kullanarak bölgeye yerleşmesinden endişe duyuyor.