Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Serrac, İtalya Başbakanı ile bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Halid Mahmud

Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame ve Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile İtalya’nın başkentinde bir araya geldi. Libya Temsilciler Meclisi Başkanı da görüşmelerle eş zamanlı olarak milletvekillerine yaptığı çağrıda meclisin Tobruk’taki merkezinde iki gün sonra yeni bir oturum düzenlenmesini istedi.

İtalya Başbakanlığı tarafından yapılan kısa açıklamada başbakan Giuseppe Conte’nin dün Serrac ile bir araya geldiği belirtilirken görüşmeye ilişkin bir detay verilmedi. İtalya “Aki” Haber Ajansı ise “Başbakan, İtalya’nın gelecek ay düzenlenecek ve Libya krizine yönelik olacak Palermo konferansına vurgu yaptı” bilgisini aktardı.

Serrac ile görüşen İtalya Başbakanı Conte, gelecek hafta Libya Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter ile bir araya gelecek.

Palermo konferansı hakkında açıklamalarda bulunan İtalya Başbakanı, konferansın 12-13 Kasım’da gerçekleştirileceğini ve uluslararası toplumun BM’nin Libya’da yürüttüğü siyasi sürece güçlü bir destek verilmesini hedeflediğini söyledi.

Söz konusu gelişmeler, Hafter ve Selame’nin Libya Ulusal Ordusu’nun Racme’deki merkezinde bir araya gelmesinden sonra geldi. İki gün önce Hafter’in ofisinden yapılan kısa açıklamada Selame ile yapılan görüşmede bölgesel ve uluslararası birçok meselenin ele alındığı belirtildi.

Toplantılarda kendisine siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Stephanie Williams’ın eşlik ettiği Gassan Selame, Hafter ile yaptığı görüşmede Libya’daki son gelişmelerin ve mevcut krizden çıkış yollarının ele alındığını belirtti.

İtalya’ya Libya’ya yönelik konferans düzenlemek isterken bununla çatışma taraflarını bir araya getirerek bir diyalog ortamı oluşmasını hedefliyor. Ancak İtalya, komşusu Fransa’nın Libya ile ilişkiler konusunda kendisi ile yarıştığını biliyor. Bilindiği üzere Libya, NATO tarafından desteklenen ve sonucunda Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’deki devrimin ardından ciddi sıkıntılarla boğuşuyor.

Libya’da Tobruk Temsilciler Meclisi, üyelerini pazartesi günü Tobruk’taki genel merkezinde yeni bir oturum gerçekleştirmeye çağırdı. Oturumun gündeminde, referandum kanununa özel anayasa düzenlemesi ve meclisteki daimi heyetlerin yeniden oluşturulmasının yanı sıra devletin cari yıla yönelik bütçe kanunu da bulunuyor.

Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Libya’daki savaşın bitirilmesi ve devlet kurumlarının birleştirilmesi için tek yolun parlamento ve başkanlık seçimleri yapılması olduğunu dile getirmişti. Akile Salih, meclisin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamasında başkan ve iki yardımcıdan oluşan bir meclisin kurulması durumunda bu meclisin görevinin vatandaşların karşı karşıya olduğu geçim sıkıntılarını gidermek ve Libya’yı yönetecek tek hükümeti belirlemesi için bir başbakanın görevlendirilmesi konusunda çaba sarf etmek olduğunu belirtti.

Buna paralel olarak Serrac hükümetine bağlı içişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Trablus’un güvenli hale getirilmesine yönelik planın uygulanmaya başlandığı bildirildi. Trablus’un güvenli hale getirilmesi, mahallelerin, caddelerin, tesislerin ve diplomatik merkezlerin korunmasını da kapsıyor.

Trablus Emniyet Müdürü iki gün önce yapılan toplantıda alınan güvenlik düzenlemesi kararlarının uygulanmaya başladığını ve bu gelişme çerçevesinde güvenlik birimlerine gerekli talimatları verildiğini belirtti. Güvenlik birimlerine verilen talimatlarda, devriye düzenlenmesi ile belirli yerlerde güvenlik ve kontrol merkezi kurulması bulunuyor.

Serrac hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın devamında Teftiş ve İzleme Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen yetkililer aracılığı ile tüm güvenlik düzenlemelerinin kontrol edileceği belirtilirken tüm vatandaşlara emniyet birimlerin yönlendirmelerine uymaları çağrısında bulunuldu.

Acil Durum Komitesi Sözcüsü Hind Chubar, eylül ayında Trablus’ta yaşanan çatışmalarda zarar görenlerin tazminat bedellerinin cari yılın başında kurulan onarım fonundan karşılanacağını söylemiş ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bu fona 450 milyon Libya dinarı bütçe ayırdığını belirtmişti.

Komite Sözcüsü, Trablus’ta çatışmadan etkilenen bölgelerde kamu, özel gayrimenkul ve menkul tüm mülkler ile altyapının belirlenmeye başladığını söyledi. Ayrıca komisyon oluşturulması kararının kendilerine Mülteciler Yüksek Komitesi ile organizasyon yapma imkânı tanıdığını vurguladı.