Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Serrac: Seçim süreci ve tarihini sadece Libya halkı belirler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz Serrac, seçim sürecinin ve tarihinin “sadece Libya halkı tarafından belirlenecek bir mesele” olduğunu söyledi.

Fransa ve Tunus’un bu yılın bitiminden önce Libya’da seçimlerin yapılması gerektiğine dair yapılan açıklamalarına cevap veren UMH Hükümeti Sözcüsü Muhammed Selak, ülkenin başkenti Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, Serrac’ın, özellikle Mayıs ayında imzalanan Paris Zirvesi’nde ilan edilen deklarasyona bağlı kaldığını, ortak sorumluluk aldığını ve bu çizgide seçimlerin bir an önce yapılabilmesi için çalıştığını belirtti.

Selak, Başbakan Serrac’ın seçim sürecini netleştirmek için ülkedeki iş çevreleriyle, devlet kurumlarının yetkilileriyle istişarelerde bulunduğunu, seçimlere engel oluşturan etkenleri ortadan kaldırmak için çaba sarfetttiğini vurguladı.

Libya’da 17 Şubat 2011’deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk’ta Temsilciler Meclisi (TM), diğeri Trablus’ta Milli Genel Kongre olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimleriyle 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca UMH Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi, UMH Başkanlık Konseyini Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’taki TM’de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

Ülkede barış ve istikrarı tesis etmek amacıyla yerel ve uluslararası düzeyde pek çok girişimde bulunulmuş, bunların sonuncusu da geçen mayıs ayı sonunda Fransa’nın öncülüğünde gerçekleştirilen Paris Zirvesi olmuştu. Zirvede, Libya’da 10 Aralık 2018’de seçimlerin yapılması ve seçimlerin anayasal temellerinin atılması kararlaştırılmıştı.