Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Serrac ve Hafter arasında Derne gerilimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac, Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun ülkenin doğusundaki Derne kentine yönelik askeri operasyon düzenlemesine karşı olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Hafter’e yakın kaynaklara göre, Serrac’ın bu adımı Trablus ve Bingazi arasındaki askeri ve siyasi gerili artırabilir. Söz konusu kaynaklar, bu durumun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un girişimiyle yapılmak istenen Serraf-Hafter görüşmesinin de iptali anlamına gelebileceğine işaret ediyor.

Serrac, geçtiğimiz günlerde, Libya Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, Trablus, el-Garbiye (Batı) ve el-Vusta (Orta) bölge komutanlıklarına, ülkenin güneyinin güvenceye alınması için ortak bir askeri güç kurarak güney bölgesine konuşlandırma talimatı verdi.

Libya’nın güneyindeki Fizan bölgesinin Kabile Şeyhleri Meclisi Başkanı Ali Hammude ise Serrac’ın bölgeye kuvvet gönderme kararını reddederek, Serrac’ın milis güçlerden askeri kuvvetler kurarak militanlara meşruiyet sağlamak istediğini iddia etti.

Fizan halkı, zalim militanlara ihtiyaç duymuyor

Fizan kabilelerine, Serrac tarafından bölgeye gönderilecek kuvvetlere karşı çıkma çağrısı yapan Hammude, “Serrac, aldığı kararların sorumluluğunu kendi yüklenecektir. Fizan’ın savaş meydanına dönüşmemesi için bu karara karşı çıkacağız. Fizan halkı sosyal hizmetler, projeler ve altyapıya ihtiyaç duyuyor, katil ve zalim militanlara değil” şeklinde konuştu.

Kabileler arasındaki çatışmalar devam ediyor

Fizan bölgesinde yaşayan kabilelerden biri olan Tebu kabilesinin, geçtiğimiz Cumartesi günü, Sebha kenti yakınlarındaki bir askeri üssü ele geçirmesinin ardından çatışmalar yeniden başlamıştı. Bölgede 25 Şubat’tan bu yana Arap olmayan Tebu kabilesi ile Arap Süleymanoğulları kabilesi unsurları arasında çatışmalar yaşanıyordu. Libyalı yetkililer, ülkeye gelen Afrikalı göçmenleri bölgedeki çatışmalarda Tebu kabilesine destek olmakla suçluyor.

Mareşal Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkenin doğusundaki Derne kentine yönelik askeri operasyon hazırlıklarını sürdürürken UMH Başkanı Fayiz Serrac, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yetkililere sorunu kan dökmeden çözme çağrısı yaptı. Derne’de yaşanan gelişmeleri kaygıyla takip ettiğini bildirerek, muhtemel bir askeri operasyonun siviller ve altyapı açısından yaratacağı tahribat hakkında uyarıda bulunarak, kente yönelik kuşatmanın bir an önce kaldırılmasını talep etti.

BM’den sivil çağrısı

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliği, Derne’deki silahlı taraflara insan haklarına saygılı olmaya ve sivillerin korunması için gerekli bütün önlemleri almaya davet etti.

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı kuvvetler, geçtiğimiz günlerde Derne yakınlarındaki Zahr el-Hamır, el-Hile ve el-Mertube bölgelerini ele geçirdiğini ilan etmişti.