Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul, askerden arındırılmış bölgeyi turizm merkezine dönüştürecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore, Pyongyang’daki tarihi zirvenin ardından, Kuzey Kore ile sınırda bulunan askerden arındırılmış bölgeyi turizme kazandıracaklarını açıkladı.

Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, sınırda bulunan alanı turizm merkezi haline getirmek amacıyla askerden arındırılmış bölgeye yakın olan 13 yerel yönetimle ‘Kore Turizm Organizasyonu Anlaşması’ imzaladı.

Turizme kazandırılacak

Anlaşmaya göre, taraflar, Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Yardımcısı Roh Tae-kang’ın başkanlığında, askerden arındırılmış olan bölgenin turizm tesisi olarak yeniden canlandırılması için sürdürülebilir kalkınma projelerine yönelik çalışmalar yürütecek.

Yeni konseyin kurulduğuna dair bilgi, iki ülke liderinin tarihi zirve görüşmelerinin ardından Pyongyang’da açıklama yapılmasının ardından geldi.

Kuzey Kore’den önemli adım

İki liderin bir araya geldiği zirvenin ardından yapılan açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim’in ABD’nin gerekli adımları atması halinde Dongchang-ri bölgesindeki test alanının ve füze fırlatma rampasının uluslararası bir heyetin gözetiminde kapatılacağını söylediği bildirildi.

Açıklamada, Kuzey Kore ve Güney Kore’nin uluslararası spor organizasyonlarına birlikte katılmaya devam edecekleri ve 2032 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma konusunda birlikte çalışacakları ifade edildi.