Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul: Pyonyang’ın son denediği balistik füze Washington’a ulaşabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore, Kuzey Kore tarafından test edilen ‘Hwasong-15’ adlı balistik füzenin 13 bin kilometrelik bir menzile sahip olduğu ve Washington’a ulaşabileceğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kıtalararası yeni balistik füzenin Kuzey Kore’nin iddia ettiği gibi Washington’a ulaşabileceği bildirildi.

Çarşamba günü gerçekleştirilen füze denemesinden kısa bir süre sonra Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, füzenin bin 475 kilometre irtifaya ulaştığını ve yaklaşık bin kilometre mesafeye uçtuktan sonra denize düştüğünü duyurmuştu.

Pyongyang yetkilileri tarafından, füzenin nükleer bir başlık taşıyabilieceği ve ABD anakarasının tamamına ulaşabileceği açıklaması yapılmıştı.

Öte yandan Güney Kore, fırlatılan füze denemesinden başarılı bir sonuç elde edilmiş olunabileceğini ancak Kuzey Kore’nin iddia ettiği her şeyin doğruluğundan şüphe duyulduğu belirtildi.

Kuzey Kore’nin Çarşamba günü gerçekleştirdiği füze denemesi, ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik daha sert yaptırım çağrılarına sebep oldu.