Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul, Tokyo ile imzaladığı ‘konforlu kadınlar’ anlaşmasındaki boşlukları eleştirdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya ordusu tarafından cinsel ilişkiye zorlanan ‘Konforlu Kadınlar’ konusunda, 2015’te Tokyo ile imzalanan anlaşmaya dair, iki ülke arasındaki tarihi anlaşmazlığı alevlendirecek boşluklar olduğunu belirtti.

‘Konforlu kadınlar’ konusu, yıllardır iki ülke arasındaki gerginliğin kaynağı oldu. Güney Koreliler, bu kadınların hikayesini 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası’nın sömürge altında bulunduğu sıralarda Japonya’nın uyguladığı sömürü ve şiddetin bir simgesi olarak görüyor.

Birçok tarihçi, o dönemde, Çinli, Endonezyalı ve diğer Asya ülkelerinden olmak üzere, çoğunluğunu Korelilerin oluşturduğu 200 bin kadının, Japonya ordusu için çalışmaya zorlandığını belirtti.

Aralık 2015’te Seul ve Tokyo, Japonya’nın Korelilere yönelik özür beyan ettiği ‘değiştirilemez nihai’ bir anlaşmaya vardı. Bu bağlamda Japonya, hayatta kalan kadınlara dair ilgili kurumlara 1 milyar yen (7,5 milyon Euro) tazminat ödedi. Ancak dönemin Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-Hye tarafından imzalanan anlaşma birçok eleştirilere de yol açtı.

Şu anki Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, seçim kampanyası sırasında anlaşmayı tekrar gözden geçirme sözü verdi. Bu sebeple Seul, konuyu incelemek için özel bir ekip kurdu. Ekip tarafından dün yayınlanan raporda ise, “Anlaşma, görüşmeler sırasında mağdurların görüşlerine yeteri kadar riayet edilmeksizin onaylanmıştır” ifadelerine yer verildi. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı anlaşma konusunda özür dilerken, anlaşmayı, mağdurlar açısından ‘incitici’ olarak nitelendirdi ve anlaşmanın mağdurların görüşlerini yansıtmadığını ileri sürdü.

Bakanlık, anlaşmayı feshedip etmeyeceğini belirtmeksizin, Seul’un Japonya ile ilişkilerde ortaya çıkabilecek durumları dikkate alacağını ve pozisyonunu dikkatli bir şekilde belirleyeceğini açıkladı. Öyle ki söz konusu bu durum, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programları karşısında aynı saftaki ABD müttefikleri olan Seul ve Tokyo arasındaki ilişkilere yansıyabilir.

Öte yandan Tokyo da Seul’e anlaşmaya saygı gösterme çağrısında bulundu. Japonya Dışişleri Bakanı, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, “Pozisyonumuz sabit… Güney Kore hükümetini anlaşmaya saygı göstermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.