Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul, Trump-Kim zirvesi öncesinde arabuluculuk rolü oynayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 12 Haziran’da Singapur’da düzenlenecek zirve öncesinde Güney Kore’den açıklama geldi. Seul, Pyongyang yönetiminin zirveden çekilme tehdidi üzerine arabuluculuk rolü üstlenebileceğini bildirdi.

Kuzey Kore yönetimi dün, Washington yönetiminin Pyongyang’ın nükleer tesislerine ilişkin tek taraflı taleplerinden vazgeçmemesi halinde zirveden çekilebileceğini duyurmuştu.

Japon Asahi gazetesinde bugün yer alan habere göre ABD yönetimi Pyongyang’dan sahip olduğu bütün nükleer başlıklar ile kıtalararası menzile sahip balistik füzeleri 6 ay içinde ülke dışına çıkarmasını istedi.

Kuzey Kore’ye yakın kaynaklara dayanılarak verilen haberde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bu ay Kuzey Kore lideri Kim Joung-Un ile gerçekleştirdiği görüşmede, nükleer ve balistik silahları sınırları dışına çıkarması halinde ABD’nin Pyongyang’ı “Teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarabileceğini aktardı.

Haberde ayrıca Trump yönetiminin Pyongyang’a nükleer ve balistik füzelerinin ülke dışına çıkarılması konusunda bazı garantiler verdiği de belirtildi.

Pyongyang yönetimi, önceki gün, ABD ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği askeri tatbikatı eleştirmiş, Seul ile sürdürülen üst düzey görüşmeleri askıya aldığını açıklamıştı.

Trump ise 12 Haziran’daki zirvenin gerçekleşeceğini ancak Kore Yarımadası’nın nükleer silahtan arındırılması şartını savunmaya devam edeceğini belirtmişti.

Güney Kore Başkanlık Sarayı’ndan bir yetkili, Seul yönetiminin Washington ve Pyongyang arasında yaşanan anlaşmazlık için arabuluculuk rolü üstlenebileceğini söyledi.

Yetkili, “Anlaşmazlığı gidermek için karşılıklı yaklaşımların doğru bir şekilde iki taraf ulaşmasına yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise Güney Kore’nin Kuzey Kore tarafından dün askıya alınan toplantıların yeniden başlaması için çalışmalar yaptığı ifade edildi.