Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Seul ve Washington ortak askeri tatbikatı sürdürmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Savunma Bakanı Song Young-moo, ABD’nin Güney Kore Kuvvet Komutanı Vincent Brooks ile olağanüstü bir toplantı düzenledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’a göre, toplantıda Kuzey Kore’nin ABD ve Güney Kore ortaklığında devam eden ‘Max Thunder’ adlı ortak askeri tatbikatı provokasyon olarak niteleyerek iki ülke arasındaki üst düzey görüşmelerin iptal edilmesi ele alındı.

Yerel saatle 08.00’de başlayan toplantı yaklaşık 40 dakika sürerken her iki taraf da 11 Mayıs’ta başlayan ve 25 Mayıs’a kadar sürmesi beklenen Max Thunder tatbikatının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda Güney ve Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin yalnızca Kore Yarımadası’nı değil Doğu Asya’ya da olumlu etki yaratacağı belirtilerek iki ülkenin ilişkilerinin normalleştirilmesi için ABD ve Güney Kore yönetimlerinin ortak çalışması gerektiğine işaret edildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, toplantı sonrası gazete ve haber kanallarına gönderdiği yazılı açıklamada Max Thunder tatbikatının planlandığı gibi devam edeceğini ve bu konuda Seul ile Washington arasında herhangi bir görüş ayrılığı olmadığını bildirdi.

Askeri kaynaklar ise yıllık rutin bir tatbikat olan Max Thunder ile savaş uçakları pilotlarının eğitiminin hedeflediğini kaydetti.