Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Seyfül İslam Kaddafi’nin adaylığı önünde bir engel yok’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’daki Seçim Komisyon Başkanı İmad es-Sayih, ülkesindeki Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin Birleşmiş Milletler’in çizdiği yol haritasına göre, gelecek yılın Eylül ayından önce başlatılacağını doğruladı.

Sayih, seçmen kütüğündeki kayıtlı seçmen sayısının artmaya devam ettiği gibi, seçmen kayıt sürecinin de iyiye gittiğini söyledi. Seçim siciline kayıtlı seçmen sayısının bir milyon seçmene ulaştığına dikkat çekti.

Kaddafi yanlıları da seçime katılabilir

Xinhua Çin Haber Ajansı’na konuşan Sayih, devrik lider Muammer Kaddafi’nin ikinci oğlu Seyful İslam Kaddafi ya da aileden bir başkasının adaylığı konusunda bir engel bulunmadığını belirtti.

Sayih, bütün Libyalılar’ın aday olabileceğini ifade ederek, “eski rejimin destekçileri ve yetkilileri de yaklaşan seçimler için de katılma hakkına sahipler” ifadelerini kullandı.

Mısır, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi’ye, bu yıl başkanlık seçimlerini Libya’da yapmaya ve bu geçiş sürecini sınırlamaya çağırdı.

Açıklamalarında Radi, ülkesinin Libya topraklarının birliği ile aynı doğrultuda olduğunu, Libyalıların yeniden birleşmesi, Libya’daki güvenlik ve istikrarı uzatma, Libya kurumlarının desteğiyle Büyük Mısır rolü olarak tanımladıklarına değinerek, Halihazırda askeri kuruluşu güçlendirerek başlanacağını, belirtti.